
Avanti
Avanti MT112K0W 1 1 Cubic Foot Microwave Oven
$158.81
About this item
- Touch-pad controls are easy to use for fast, simple food preparation
- 10 power levels provide customizable control of your preferred temperature
- Pre-set cooking controls quickly heat up common items with simple touch
- Turntable with tray spins during use for even cooking
$158.81
In Stock
Delivery — Estimated 3–5 business days · Final delivery speed and cost are confirmed at checkout
Easy Returns · 30-day window
This order is a gift
In Stock
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Sold byHearthshire
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Brand | Avanti |
|---|---|
| Product Dimensions | 30"D x 8"W x 6"H |
| Color | White |
| Capacity | 1.1 Cubic Feet |
| Special Feature | Adjustable Temperature, Reheat |
| Recommended Uses For Product | Residential |
| Installation Type | Countertop |
| Wattage | 1000 watts |
| Material | Glass |
| Included Components | Microwave Oven |
Technical specifications
| brand_name | Avanti |
|---|---|
| model_info | MT112K0W |
| item_weight | 35 Pounds |
| product_dimensions | 22.63 x 17.13 x 13 inches |
| item_model_number | MT112K0W |
| energy_use | 1000 Watts |
| capacity | 1.1 Cubic Feet |
| installation_type | Countertop |
| part_number | MT112K0W |
| special_features | Adjustable Temperature, Reheat |
| oven_cooking_mode | microwave radiation |
| color | White |
| wattage | 1000 watts |
| defrost | Electric defrost |
| material_type | Glass |
| inner_material_type | tempered glass |
| included_components | Microwave Oven |
| batteries_required | No |
| best_sellers_rank | #447,563 in Kitchen & Dining ( See Top 100 in Kitchen & Dining ) #309 in Countertop Microwave Ovens |
| date_first_available | October 18, 2019 |
Ask about this product
Product videos
Product video 1
Customer reviews
4.83 ratings
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed