Great Product!
Great product. Avery products are the way to go. This product is smear resistant, the perfect size, printer compatible, great value for the money. The labels are really great. The adhesion is secure. Read more
Departments

Avery
In Stock
In Stock
| Color | Clear |
|---|---|
| Size | 1" x 2-5/8" |
| Material | Polypropylene |
| Brand | Avery |
| Finish Type | Polished |
| manufacturer | Avery |
|---|---|
| brand | Avery |
| item_weight | 5.1 ounces |
| product_dimensions | 12.09 x 9.44 x 0.13 inches |
| item_model_number | 6521 |
| color | Clear |
| shape | Rectangular |
| material_type | Polypropylene |
| number_of_drawers | 2 |
| number_of_items | 1 |
| size | 1" x 2-5/8" |
| sheet_size | 8-1/2 x 11 |
| line_size | 1 inch |
| ink_color | Glossy Clear |
| manufacturer_part_number | 6521 |
| best_sellers_rank | #3,814 in Office Products ( See Top 100 in Office Products ) #11 in Address Labels |
| date_first_available | July 31, 2017 |


Product video 1
Customers say
Customers find these address labels to be of absolute perfection, working well with laser printers and being easy to print and apply.
Great product. Avery products are the way to go. This product is smear resistant, the perfect size, printer compatible, great value for the money. The labels are really great. The adhesion is secure. Read more
I used these to print my Christmas labels for my Christmas cards and they were absolute perfection. Read more
I bought these for use in my HP inkjet printer as I got tired of writing out the recurring addresses on my holiday greeting cards. They worked exceptionally well and will make life easier for years to come. They were well priced and shipped quickly. I’ve found other uses for them and will definitely be ordering more. They adhere to envelopes great and the transparency make for a nice presentation. Read more
Work as expected using the Avery. Com site. It produced a printable pdf file for the labels. The website is fabulous. I was able to play with various formats, fonts, and designs for my daughter's wedding cards invitation. It was easier than going to a printing center. Read more
I used these as labels for my wedding save the dates. They were a simple to use and the template I downloaded from the website worked perfectly. They printed very clearly and didn’t smudge. The print was able to be seen on various colored envelopes. They were very sticky, so be careful not to make a mistake because you will not be able to peel it off. I took one star off because on the left side of the label there is an indent on every label that you can visibly see. I believe it’s from the paper backing which is used to make it easier to peel. Overall I would use again, but if you’re looking for flawless you may need something else. Read more



Works great on name badges As well as envelopes Read more
As advertised. Only ten sheets, though, so not a lot of leeway for error! Easy to use. Read more
Legos are easy to use and look professional Read more