Soft and absorbent
Soft and absorbent, wash well and feel good under the feet Read more
Departments

Feivea
In Stock
In Stock
| Brand | Feivea |
|---|---|
| Size | 24"×16"+32"×20" |
| Material | Chenille |
| Weave Type | Machine Made |
| Item Weight | 1.27 Kilograms |
| brand | Feivea |
|---|---|
| size | 24"×16"+32"×20" |
| material | Chenille |
| weave_type | Machine Made |
| item_weight | 2.79 pounds |
| pile_height | Low Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Polyvinyl Chloride |
| color | Grey |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| theme | Christmas |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Machine Wash |
| pattern | Solid |
| shape | Rectangular |
| special_feature | Non Slip |
| room_type | Bathroom |
| product_dimensions | 32"L x 20"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Modern |
| number_of_pieces | 2 |
| upc | 643375562171 |
| manufacturer | Feivea |
| best_sellers_rank | #1,398,776 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #4,292 in Bath Rugs |
| date_first_available | November 18, 2022 |







Product video 1
Customers say
Customers find the bathroom rug set soft, gorgeous, and appreciate its absorbency, with one noting it feels good under the feet.
Soft and absorbent, wash well and feel good under the feet Read more
looks and feels really nice and soft. Haven't used it yet. Packaging was a problem. It was delivered in just the plastic wrap. No amazon bag or box. There was a hole in the plastic so some of the rug got dirty. Probably not worth sending back but would have appreciated better packaging Read more
These bath rugs are well worth it. They are good quality and are affordable. They do not slide around on the floor, they stay in place. Easy to clean too. Read more
These are fluffy and soft. Two in a pack that come in different sizes. Perfect for a small full bathroom. We put them in our guest suite. Very happy with them for the price. I have not washed them yet so I don’t know how they hold up in the wash. Read more

Very nice and soft. Absorb well with the no slip grip. Have washed once but I air dry. My choice but I'm sure they do well in the dryer. Good choice Read more
Cute until u wash and color changes Read more
They definitely stay in place as described. It’s been hard finding black rugs for the bathroom but these ones were the ones I decided to keep. Read more
I love the softness and the color is so creamy. They are so comfortable under foot. I would buy them again. Read more