So Soft
very cute and comfy, went through the first wash well Read more
Departments

Whoohoohome
In Stock
In Stock
| Brand | Whoohoohome |
|---|---|
| Size | 32"×20" |
| Material | Chenille |
| Weave Type | Tufted |
| Item Weight | 1 Pounds |
| brand | Whoohoohome |
|---|---|
| size | 32"×20" |
| material | Chenille |
| weave_type | Tufted |
| item_weight | 1 pounds |
| pile_height | High Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Jute |
| color | Pink |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| is_stain_resistant | Yes |
| pattern | Floral |
| shape | Rectangular |
| room_type | Bathroom |
| product_dimensions | 32"L x 20"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| manufacturer | Whoohoohome |
| best_sellers_rank | #2,469,771 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #7,591 in Bath Rugs |
| date_first_available | August 7, 2024 |












Product video 1
very cute and comfy, went through the first wash well Read more
I love this little rag, the colors are as shown and is very soft to the touch and so pretty and cute. Im really happy and ill order in blue as well bc my bathroom has also blue in it. Read more
This bathroom mat is soft and comfort to your legs. It has eye catching design with bright pink flowers and feels comfort for your legs. The mat is good with water observing and has a non-slip backing for protection to make it safe to step onto after a shower. We already washed once and had not noticed any issues with the plush or mat design. It is a beautiful bath mat that has comfort safety and durability. Read more


Bought a second one, cute rug. Wish it came in a size a bit larger. Read more
I love the look of this rug, which is what attracted me to it in the first place. It is sturdy and well-made, and definitely thicker than other, similar rugs I've purchased in the past. One of my animals barfed on it almost immediately, so it got the wash and dry test before I even had much chance to use it, and it survived with flying colors. The included photo was after normal machine washing and drying. My only complaint about it is that because of the flower design and varying heights of the fabrics of the rug, it feels kind of "lumpy" when you're standing on it with bare feet. This may be a big issue for people with sensory issues. I kinda hate standing on it for that reason, but that doesn't take away from the fact that it's a cute, sturdy, well-made rug, so I wasn't going to dock it a star. But, if that kind of thing bothers you a lot, I wouldn't buy it. Read more

This rug arrived quickly and was packaged in a very presentable way. It comes folded up nicely tied with a ribbon which is perfect if you are giving this as a gift. Im impressed with the quality of this rug, it’s giving lush vibes. This rug doesn’t look cheap at all, I love how soft it feels to the touch and it’s very cozy to stand on. I like the feminine feel it brings to my room as well as adding a small pop of color. Overall, I’m very happy with this cute little rug and would recommend. Read more
I received this product on time, I really liked it, it is made of good material, I really liked the quality, it looks great. I ordered it to organize my bathroom and so far it has worked very well for me. It helps a lot. Read more
I got the yellow flowers and I love the color--it's pretty much as pictured but maybe slightly more golden. The flowers are not perfect as they have a few barely visible bare spots. I'm posting a photo to show the bare spots but keep in mind that the colors in my photo aren't accurate--the flowers are not that dark! The only reason I'm giving this four stars instead of five is because of the bare spots in the flowers. This is surprisingly nonslip. Read more
