Bath mat
Really cute! Brightened up the bathroom Read more
Departments

WREWING
In Stock
In Stock
| Brand | WREWING |
|---|---|
| Size | 2" (Round) |
| Material | Polyester |
| Weave Type | Tufted |
| Item Weight | 0.1 Pounds |
| brand | WREWING |
|---|---|
| size | 2" (Round) |
| material | Polyester |
| weave_type | Tufted |
| item_weight | 1.6 ounces |
| pile_height | Medium Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Thermoplastic Rubber (TPR) |
| color | Hibiscus |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| theme | Floral |
| is_stain_resistant | No |
| pattern | Floral |
| shape | Round |
| special_feature | Absorbent, Non Slip |
| product_dimensions | 2"L x 1"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Art Deco |
| number_of_pieces | 1 |
| item_thickness | 0.6 Inches |
| embellishment | Floral Pattern, Art Deco Style |
| material_feature | Durable, Quick Drying, Soft, Thick, Low Shedding |
| model_name | WR-DRF |
| number_of_packs | 1 |
| manufacturer | WREWING |
| item_model_number | WR-DRF |
| best_sellers_rank | #466,999 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #1,691 in Bath Rugs |
| date_first_available | July 18, 2024 |












Product video 1
Customers say
Customers find the bath mat cute, soft, and brightly colored, noting it brightens up the bathroom.
Really cute! Brightened up the bathroom Read more
This little rug is so soft and cute! It seems like decent quality Read more
What you see is exactly what you get. It is not a cheap quality rug and will not shed on you. Fits perfect in my small closet size bathroom and I love it Read more
Very nice, pretty rug but the red color is more coral/orange than the picture shows. Read more
There’s something about this rug that drew me in many months before I actually purchased it. I wanted to make sure that it was something I wasn’t going to regret. It seems a little bit juvenile, but after getting it, the yellow really brightens up the bathroom and just simply makes me happy. It’s soft and I can throw it in the wash easily. It absorbs the water well when I step out from the shower. I absolutely adore it. Read more
Well made & cute Read more
Cute Read more
The rugs look great. However they may slide more than my previous rugs I purchased from Amazon. Read more