★★★★★
very boho chic
leena j.—February 24, 2025
so soft! wishing i got the bigger size but this one still works great. really pulls the room together. Read more

Departments

APROPHIC
In Stock
In Stock
| Brand | APROPHIC |
|---|---|
| Size | 1'8" x 2'6" (Rectangular) |
| Material | microfiber |
| Weave Type | Machine Made |
| Item Weight | 1.8 Pounds |
| brand | APROPHIC |
|---|---|
| size | 1'8" x 2'6" (Rectangular) |
| material | microfiber |
| weave_type | Machine Made |
| item_weight | 1.8 pounds |
| pile_height | Medium Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | microfiber TPR |
| color | White01 |
| indooroutdoor_usage | Both |
| is_stain_resistant | No |
| product_care_instructions | Machine Wash |
| pattern | SPLASH |
| shape | Rectangular |
| special_feature | Absorbent, Fluffy, Non Slip, durable |
| room_type | Bathroom |
| product_dimensions | 30"L x 20"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Modern |
| model_name | YLP875 |
| recommended_uses_for_product | Indoor |
| finish_type | NO |
| manufacturer | APROPHIC |
| item_model_number | YLP875 |
| best_sellers_rank | #697,752 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #2,330 in Bath Rugs |
| date_first_available | August 27, 2025 |












Product video 1
so soft! wishing i got the bigger size but this one still works great. really pulls the room together. Read more

Too small Read more
These are beautiful rugs! So happy with this purchase. Read more