Color was a bright orange
Kinda small Read more
Departments

Flotstiga
In Stock
In Stock
| Brand | Flotstiga |
|---|---|
| Size | 1'3" x 1'11" (15"x23" bathroom rugs) |
| Material | Chenille |
| Weave Type | Tufted |
| Item Weight | 0.31 Kilograms |
| brand | Flotstiga |
|---|---|
| size | 1'3" x 1'11" (15"x23" bathroom rugs) |
| material | Chenille |
| weave_type | Tufted |
| item_weight | 10.8 ounces |
| pile_height | High Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Cotton |
| color | Grey |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Machine Wash |
| pattern | Solid |
| shape | 15"x23" bathroom rugs |
| product_dimensions | 23"L x 15"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Eclectic |
| material_feature | Soft and Thick Pile |
| model_name | bathroom rugs |
| number_of_packs | 1 |
| manufacturer | Flotstiga |
| item_model_number | bathroom rugs |
| best_sellers_rank | #21,293 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #143 in Bath Rugs |
| date_first_available | March 12, 2025 |












Product video 1
Customers say
Customers find the bathroom rug soft, nice-looking, and appreciate its color, with one mentioning it makes lighter floors pop.
Kinda small Read more
This is small fit great in my bathroom my bathroom is not a big size it's so soft I loved the color. Read more
Smaller than advertised, but I was pleasantly surprised how soft it was. Doesn't look that thick but it is very nice to step on! Read more
Perfect size for a small bathroom. So nice when getting out of tub or shower. No slipping. Very absorbent and easily folds over the tub when not using it. Dries quickly. Reeasonbly priced. Read more
If you think a bath mat should be the approximate size of a place mat on your dinner table, then great. This is the bath mat for you. Me? I can barely get both of my size 11 feet on the rug at the same time! I based my decision to buy this bath rug on the PICTURE used in the Amazon ad and its NOT the same size at all! Nor do I believe the measurements were accurate whatsoever. To sum things up, this is a clear case of false advertising. Buyer beware! Read more
Smaller than I thought Read more
I bought the wrong size but it's cute and soft. I still ended up keeping it and currently using it. Read more
Perfect size for my bathroom, I love the corners of these, I love the fact they're not too thick, I love how they lay, they just look so nice. I have searched 5 years for the perfect rugs for my bathroom, now I finally have them, I'm in heaven I'm so thankful. The burgandy is a beautiful color that goes with just about anything and makes lighter color floors pop. Read more