Great rugs!
These rugs are very soft and the black color is dark and looks great in my bathroom. I bought a larger one for another area! Read more
Departments

anllugs
In Stock
In Stock
| Brand | anllugs |
|---|---|
| Size | 30" x 46" |
| Material | Polyester |
| Weave Type | Tufted |
| Pile Height | High Pile |
| brand | anllugs |
|---|---|
| size | 30" x 46" |
| material | Polyester |
| weave_type | Tufted |
| pile_height | High Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Thermoplastic Rubber (TPR) |
| color | Beige & Grayish Brown |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| is_stain_resistant | Yes |
| pattern | Geometric |
| shape | Rectangular |
| special_feature | Absorbent, Non Slip, Quick Dry, Stain Resistant, Washable |
| product_dimensions | 46"L x 30"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| material_feature | Soft, Absorbent, Quick Drying, Durable, Easy to Clean |
| number_of_packs | 1 |
| item_weight | 4.71 pounds |
| manufacturer | anllugs |
| best_sellers_rank | #8,731 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #83 in Bath Rugs |
| date_first_available | May 30, 2025 |












Product video 1
Customers say
Customers find the bathroom rug well-made, soft, and appreciate its perfect color, with one mentioning it matches their bathroom perfectly.
These rugs are very soft and the black color is dark and looks great in my bathroom. I bought a larger one for another area! Read more
Liked the thickness, comfort and color! Liked the rubber bottom; it doesn't slide. Liked the dimensions! I returned a few rugs before this one! This one was true to color, also! Good quality and true advertising! Thanks! Read more
Super plush. Absorbent. Love the texture and colour. Nice and thick too. Doesn't slip. Read more
Not as dark as I expected based off the listing but the mats feel good, and don’t slip. Read more


Love this rug! Thick, soft, perfect size, great colors. PERFECT!!!!! Read more
It's a nice rug so far although not near as thick as the picture looks. My main reason for knocking off stars is that it's considerrably darker than the picture showed so it doesn't really match my bathroom. Read more
Really nice rug. Dries fast and stays in place. Feels super soft and looks good. Read more
I’m very happy with this great bathroom rug. There are so many colors and sizes to choose from. Doesn’t slip and fits under the door beautifully. Read more