quality item
this item is a wonderful. lush rug. so soft and thick. quick shipping and good price also. recommended. Read more
Departments

Ruggnovea
In Stock
In Stock
| Brand | Ruggnovea |
|---|---|
| Size | 4'11" x 2' (59''x24'' Bathroom Rug) |
| Material | Microfiber |
| Weave Type | Machine Made |
| Item Weight | 4.37 Pounds |
| brand | Ruggnovea |
|---|---|
| size | 4'11" x 2' (59''x24'' Bathroom Rug) |
| material | Microfiber |
| weave_type | Machine Made |
| item_weight | 4.37 pounds |
| pile_height | High Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Rubber |
| color | Blue |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Machine Wash |
| pattern | Solid |
| special_feature | Absorbent, Fade Resistant, Fluffy, Non Slip, Washable |
| room_type | Bathroom, Bedroom, Hallway, Kitchen, Laundry Room |
| product_dimensions | 59"L x 24"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Modern |
| item_thickness | 1.88 Inches |
| warranty_type | Limited |
| material_feature | Soft, Absorbent, Quick-Drying |
| number_of_packs | 1 |
| upc | 761709843229 |
| manufacturer | Ruggnovea |
| best_sellers_rank | #12,499 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #103 in Bath Rugs |
| date_first_available | April 27, 2025 |












Product video 1
Customers say
Customers love the bathroom rug's softness, with one noting it stays fluffy with just a little shake, and they find it well-made with perfect color accuracy.
this item is a wonderful. lush rug. so soft and thick. quick shipping and good price also. recommended. Read more
Truly love this rug.It stays fluffy with just a little shake.Occasionally easy to wash and still looks great Read more
Rug delivery was prompt. Product is a nice color and was in good shape. I haven’t had it long enough to tell if will last, but it feels good on my feet Read more
It looks nice... small . Let's see how it wears. Might be a worry Read more
I love the color! It’s a little on the small side but that’s my fault for not measuring. It’s thick and fluffy. Read more
This rug is very nice & thick but not crazy about the long extensions. The blue color was a nice shade. The longer length was perfect for a shower rug. Read more
A soft plush rug, however I wanted teal and this rug used more like a light blue. It looks and feels good also serves a purpose. Read more
Nice and cozy for stepping out of the shower Read more