
OWUFFY
Bathroom Rugs Mat Ultra Thin Non Slip Bath Mat Quick Dry Absorbent Bath Mat for Bathroom Floor 60
$159.99
About this item
- ✔【Rubber Backing】100% rubber backing. Compared with traditional rubber, our bath mats for bathroom have no pungent smell. Which can grip tightly on the wet floor without skidding or curling up.
- ✔【Quick Absorbing】 Bath mats are made of a soft Diatomite mud layer. It can quickly absorb the water on your toes' when leaving the bathtub or shower. It's amazing that it can stay dry in seconds, dry faster than traditional bathroom mats. Make sure it's always dry when you use it, just like a new bathroom mat and rug.
- ✔【Ultra Thin Design】The thin design is ergonomic, it fits the ground perfectly, you don't have to worry about tripping on the bathroom mat when you lift your feet. When you use it, it's like walking on flat ground, no foreign body sensation.
- ✔【No Shedding】This rubber bath rug has no loose threads or uneven patterns, and is much more durable without problems caused by fibers, like shedding, fading, wearing dirt, or hair hiding. You will never be bothered by fiber dropping or fuzzy pilling problems like traditional bathroom floor mats. With clean, stylish, pretty, and neutral colors, blend well with your decor.
- ✔【Easy to Clean】Because of the hairless new -tech layer so don't worry about edge peeling and color fading caused by multiple machine washes. Just put it in the dryer for 5 minutes and you can use it again.
$159.99
In Stock
Delivery — Estimated 3–5 business days · Final delivery speed and cost are confirmed at checkout
Easy Returns · 30-day window
This order is a gift
In Stock
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Sold byFHAIF
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Brand | OWUFFY |
|---|---|
| Size | 5 x 8ft / 60 x 96in / 150 x 240cm |
| Material | diatomite mud |
| Weave Type | Machine Made |
| Pile Height | No pile |
Technical specifications
| brand | OWUFFY |
|---|---|
| size | 5 x 8ft / 60 x 96in / 150 x 240cm |
| material | diatomite mud |
| weave_type | Machine Made |
| pile_height | No pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Rubber |
| color | Lavender and Mauve |
| is_stain_resistant | Yes |
| pattern | Geometric |
| shape | Rectangular |
| product_dimensions | 96"L x 60"W |
| model_name | FJCPBSJP |
| item_weight | 3.52 ounces |
| manufacturer | OWUFFY |
| item_model_number | FJCP06 |
| best_sellers_rank | #3,165,800 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #9,946 in Bath Rugs |
| date_first_available | February 6, 2025 |
Ask about this product
Product videos
Product video 1
Customer reviews
4.1
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed