Great for your bathroom
Very nice exactly what I was looking for to have by the sink, love the size Read more
Departments

YDKGL
In Stock
In Stock
| Brand | YDKGL |
|---|---|
| Size | 16" x 24“ |
| Material | Polyester |
| Weave Type | Machine Made |
| Item Weight | 0.8 Pounds |
| brand | YDKGL |
|---|---|
| size | 16" x 24“ |
| material | Polyester |
| weave_type | Machine Made |
| item_weight | 12.8 ounces |
| pile_height | 0.25 |
| construction_type | Braided |
| back_material_type | Rubber |
| color | Grey |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Machine Wash |
| pattern | Solid |
| shape | Rectangular |
| special_feature | Absorbent, Non Slip, Quick Dry, Soft, Washable |
| product_dimensions | 24"L x 16"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Modern |
| number_of_pieces | 1 |
| item_thickness | 0.2 Inches |
| material_feature | Soft, Non-Slip, Quick-Dry |
| number_of_packs | 1 |
| manufacturer | YDKGL |
| best_sellers_rank | #32,420 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #196 in Bath Rugs |
| date_first_available | May 5, 2025 |












Product video 1
Customers say
Customers find the bath mat to be of good quality, appreciating its quick-drying properties, absorbency, and slip resistance.
Very nice exactly what I was looking for to have by the sink, love the size Read more
Living just a few miles from the beach means that humidity is often a problem in my bathroom, and I’ve struggled to find a bath mat that can keep up. Most of the plush bath mats I’ve tried are great at collecting water, but they never seem to dry out completely. This leads to an unpleasant, cold surprise every morning when I step onto what should be a cozy, fuzzy mat. Instead, I get a nerve-striking, icy cold embrace that’s anything but comforting. Enter the YDKGL Bathroom Rug. This mat has been a game-changer. It’s not only plush and soft underfoot, but it also dries incredibly quickly, even in my humid bathroom. The quick-dry feature is a huge plus, ensuring that I no longer have to face the chilling, wet shock of stepping onto a cold rug in the morning. Simply put, this mat is comfortable, soft, and dries fast, making it a perfect addition to any bathroom. My day starts on a much better note thanks to the cozy feel of the YDKGL rug. If you live in a humid area or struggle with mats that stay damp for too long, I highly recommend giving this one a try. Read more
This review is based on using this just once. PROS: – I was surprised how soft and coushion-y it felt, given that the mat is fairly thin. – It's very absorbant but never got "soggy". – The materials and stitching had the feel and look of quality – The mat was truly non-slip. The under material grabs the floor very well I haven't used it long enough to find any cons… yet. I'll update if and when I do. I'm interested to see how it holds up over time. It claims to be washing mashine safe and I plan on putting that to the test soon enough. But for now I think it's a quality bath mat and a good value. Read more
It works great for stepping onto when getting out of the shower. Read more
Small , not as absorbent Read more
I actually love this bathroom rug! I did measure the dimensions of the rug and the space to make sure it’s the size I want. But in general, the rug is not memory foam it sticks to the ground, but it is perfect for getting out of the shower. Doesn’t get too wet Read more
The mat gives the user a sense of stability yet is soft and comfortable on wet feet as it absorbs their moisture. It is firm and stays in place. It is also attractive. Read more
Soft, absorbent and thin. The shower door opens above it smoothly. After using it for a few weeks, I lifted it to put it in the washer, not the first time. I was horrified to find it has left a black, sticky print on the floor. luckily, the floors are ceramic, so they can take some rubbing and bleach. The mat goes to the dump. Read more