Thin, soft, nonskid rug is pretty good
It is a very thin rug. It is nonslip. The backing is black, which is pretty ugly, but you don’t see the black anyway unless the rug is upside down. Pink color is a baby pink and it’s very pretty. Read more
Departments

TYUU
In Stock
In Stock
| Brand | TYUU |
|---|---|
| Size | 1'4" x 2' (Rectangular) |
| Material | Chenille |
| Weave Type | Machine Made |
| Pile Height | Low Pile |
| brand | TYUU |
|---|---|
| size | 1'4" x 2' (Rectangular) |
| material | Chenille |
| weave_type | Machine Made |
| pile_height | Low Pile |
| construction_type | Braided |
| back_material_type | Rubber |
| color | Dark Grey |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| theme | Floral |
| is_stain_resistant | No |
| product_care_instructions | Vacuum or Rinse |
| pattern | Solid |
| shape | Rectangular |
| special_feature | Absorbent, Fade Resistant, Non Slip, Quick Dry, Washable |
| room_type | Bathroom, Bedroom, Dining Room, Kitchen, Living Room |
| product_dimensions | 24"L x 16"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Shag rug |
| number_of_pieces | 1 |
| item_thickness | 0.4 Inches |
| warranty_type | Limited |
| material_feature | Soft, Absorbent, Quick-Drying, Easy to Clean |
| model_name | BATH RUG BLD DGREY 1624 |
| number_of_packs | 1 |
| upc | 793129558254 |
| item_weight | 1.3 pounds |
| manufacturer | TYUU |
| item_model_number | BATH RUG BLD DGREY 1624 |
| best_sellers_rank | #443 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #8 in Bath Rugs |
| date_first_available | April 15, 2024 |












Product video 1
Customers say
Customers find the bathroom rug well-made with a fantastic non-slip rubber backing and appreciate its soft, low-pile texture.
It is a very thin rug. It is nonslip. The backing is black, which is pretty ugly, but you don’t see the black anyway unless the rug is upside down. Pink color is a baby pink and it’s very pretty. Read more
The perfect bathroom rug. Soft, absorbent, machine washable, and sleek. Not too fluffy but not slippery either. Loved so much I bought another! Read more

I’m really happy with this bathmat! It feels soft underfoot and looks great in my bathroom. One of my favorite things is how easy it is to wash — it comes out of the laundry looking like new every time. Overall, a great quality bathmat that I’d definitely buy again. Read more
I wanted a rug that was thinner, which this is, so it's not constantly getting caught under the door of our small bathroom. It stays in place really well. It seems to be well-made, but I have not thrown it into the wash yet so I don't know if it will stand up to going through a wash cycle. I like the color and it's absorbent. All in all, I'm happy with it. Read more
Soft, absorbent, and beautiful. It is non-slip, so perfect when exiting the shower. Good product, good price. Read more
These are great rugs. Look nice, stay put, and are soft. Read more
This rug was a good fit and moved on the floor only a bit. It washed well in the machine and I hung it to dry. Unfortunately my husband washed it the second time and dried it in the dryer which curled all the corners and now it’s a trip hazard. Read more
This is perfect for our “water closet”. The bathroom floor is tiled and heated but the water closet does not have a heated floor. This little rug keeps my bare feet off that cold tile. It’s thin enough that the door still glides easily over it. Then the squatty potty sits on top of it. Although haven’t needed to wash it yet it is advertised as machine washable so that’s a bonus. Read more
