Perfect set for bathroom
Perfect set for bathroom, size and color as described. Soft and study not cheap looking or feeling. Read more
Departments

RUN HELIX
In Stock
In Stock
| Brand | RUN HELIX |
|---|---|
| Size | 32"x20" Plus 24"x16" |
| Material | Chenille |
| Weave Type | Machine Made |
| Pile Height | High Pile |
| brand | RUN HELIX |
|---|---|
| size | 32"x20" Plus 24"x16" |
| material | Chenille |
| weave_type | Machine Made |
| pile_height | High Pile |
| construction_type | Handmade |
| back_material_type | Polyvinyl Chloride |
| color | Deep Grey |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| theme | Christmas, Occasion |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Hand Wash Only |
| pattern | Solid |
| shape | Rectangular |
| special_feature | Absorbent, Fluffy, Non Slip, Quick Dry, Washable |
| room_type | Bathroom |
| product_dimensions | 24"L x 17"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Classic |
| number_of_pieces | 2 |
| item_weight | 1.94 pounds |
| manufacturer | RUN HELIX |
| best_sellers_rank | #55,167 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #296 in Bath Rugs |
| date_first_available | August 29, 2023 |












Product video 1
Customers say
Customers find the bathroom rugs to be of good quality, soft, and absorbent, with perfect color accuracy and nice appearance.
Perfect set for bathroom, size and color as described. Soft and study not cheap looking or feeling. Read more
These were exactly what I wanted. Good quality and feel. They are soft, no slip, color was perfect and so fluffy and thick. Read more
They are soft and good sizes. They are not as full as the images show which was disappointing. They don’t grip on our tile floor. Read more

very fluffy and absorbs the water well Read more
The price was good and color was exactly what I was looking for. I like the quality of the top of the rugs. The back, however, is not great. The rugs do not have the typical backing of a bathroom mat and slipall over the floor. This is not good as I am disabled use a cane to walk and have braces on both feet. This is a detrimental to my stability. Read more
I purchased these rugs and wasn’t too sure if they were going to be as beautiful as shown. They are simply gorgeous and so soft and the color is exactly as pictured. Read more
I was skeptical at first because of the price, but this product proved me wrong. It's just as good as more expensive brands, if not better. The customer service was also helpful when I had a question. 10/10 recommend! Read more
Great rugs for the price, love them !! Would recommend. Read more