Beautiful mat.
Looks great in guest bath Read more
Departments

BBiggood
In Stock
In Stock
| Brand | BBiggood |
|---|---|
| Size | 17" x 24" |
| Material | Rubber |
| Pile Height | High Pile |
| Construction Type | Machine Made |
| brand | BBiggood |
|---|---|
| size | 17" x 24" |
| material | Rubber |
| pile_height | High Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Rubber |
| color | A2 |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| is_stain_resistant | No |
| product_care_instructions | Machine Wash, Hand Wash Only |
| pattern | Leaf |
| shape | Rectangular |
| special_feature | Non Slip |
| room_type | Bathroom |
| product_dimensions | 24"L x 17"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Traditional |
| number_of_pieces | 1 |
| item_weight | 1.1 pounds |
| manufacturer | BBiggood |
| best_sellers_rank | #386,612 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #1,453 in Bath Rugs |
| date_first_available | December 10, 2023 |












Product video 1
Customers say
Customers like the bathroom rug's appearance and quality, with one mentioning it works well in the kitchen. Customers describe the material as very thin and the color as slightly dull, while the size draws mixed reactions with some finding it really big while others say it's smaller than advertised by an inch.
Looks great in guest bath Read more
Smaller than I thought it would be Read more
I took one for the team on this, LOL. This bath mat is an oversized mouse pad. It's thin rubbery material and smells like such. There is nothing high quality about it. From a distance it's absolutely beautiful, but up close it's obvious that the image is blurry, stretched and distorted. This is the smallest size, so I would assume the larger mat would appear worse. I haven't tested it's absorbency, but I don't see how that would be possible, my guess is that water would roll off. This product is overpriced. If you're picky & looking to impress I would pass on this. Read more



It is not what I expected. When you stepped on the mat it soaked all the way through, leaving foot prints and watermarks. Read more
My guests stepped on this while getting in the shower and left dirt marks on the rug that won’t get clean. Not impressed! Read more
The print was good, but had a couple of spots on the upper right hand corner. Read more

This mat fits my beach themed half bath perfectly. The rubber bottom keeps it from moving around, and the design/color is exactly as advertised . Read more

If you like the ocean theme, these bath mats are great! I love mine! Read more