great service. arrived on time
nice cover. least expensive cover I ever purchased, as none of them last as long as advertised. Read more
Departments

BDK
In Stock
In Stock
| Color | Gray |
|---|---|
| Brand | BDK |
| Material | Polyester |
| Vehicle Service Type | Compact SUV, Mini Van, Pick-Up Truck w/ Camper, SUV, Van |
| Fit Type | Universal Fit |
| Ultraviolet Light Protection | Yes |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Item dimensions L x W x H | 185 x 72 x 56 inches |
| Coverage | 185L x 72W x 56H |
| Manufacturer | BDK |
| color | Gray |
|---|---|
| brand | BDK |
| water_resistance_level | Water Resistant |
| item_dimensions_l_x_w_x_h | 185 x 72 x 56 inches |
| coverage | 185L x 72W x 56H |
| manufacturer | BDK |
| upc | 826942073984 |
| automotive_fit_type | Universal Fit |
| model | VC140 |
| item_weight | 2.29 pounds |
| product_dimensions | 185 x 72 x 56 inches |
| item_model_number | VC-140-XL0 |
| manufacturer_part_number | VC140AMZKINGLK |
| best_sellers_rank | #435,095 in Automotive ( See Top 100 in Automotive ) #756 in Full Exterior Covers |
| date_first_available | January 18, 2015 |


Product video 1
Customers say
Customers find the vehicle cover to be of good quality, fits perfectly, and offers good value for money.
nice cover. least expensive cover I ever purchased, as none of them last as long as advertised. Read more
These covers should have grommets at each corner to secure it better during high winds. Read more
Good quality and affordable price Read more
Good enough. Read more
The fit guide in the corner of the Amazon page said it would not fit a 2016 Ford Escape. I saw the measurements and knew it should fit but might have to fold in the mirrors. As it turns out it is a perfect fit (Fits up to 185" size) snug but not too snug and we do not have to fold the mirrors in. This is a lighter weight cover than some others I have but serves the purpose of keeping bluebirds from sitting on the sides and back and then pooping on the car :-) Read more
Very pleased! Not an all weather cover, but perfect for most of the year when it’s dry. Also, it’s a a little oversized for my Honda 2002 crv, and I appreciate the extra room. Read more
I put it on my car when I was towing it behind a moving truck and it would not stay on well. I had to stop to adjust it, and finally had to take it off. Read more
Nice car cover, light weight but tuff. Fit 88 jeep almost like it was made for it. Cover was delivered quickly and on time. Read more