Very cushy
I love this Beach Bathroom Rug. It is so soft and looks great in my bathroom. The quality is superb and it's very absorbent. It's a great price too. Read more
Departments

KINOGIC
In Stock
In Stock
| Brand | KINOGIC |
|---|---|
| Size | 1'8" x 2'8" (Oval) |
| Material | Polyester |
| Weave Type | Flat Woven |
| Item Weight | 1.54 Pounds |
| brand | KINOGIC |
|---|---|
| size | 1'8" x 2'8" (Oval) |
| material | Polyester |
| weave_type | Flat Woven |
| item_weight | 1.54 pounds |
| pile_height | High Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Polyester |
| color | Beach |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| theme | Beach, Coastal, Nautical |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Machine Wash |
| pattern | Coastal |
| shape | Oval |
| special_feature | Absorbent, Non Slip, Quick Dry, Washable |
| room_type | Bathroom, Bedroom, Laundry Room |
| product_dimensions | 32"L x 20"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Nautical |
| number_of_pieces | 1 |
| item_thickness | 0.6 Inches |
| animal_theme | Starfish |
| material_feature | Soft, Plush |
| model_name | Beach Bathroom Rug-20''x32'' |
| number_of_packs | 1 |
| manufacturer | KINOGIC |
| item_model_number | Beach Bathroom Rug-20''x32'' |
| best_sellers_rank | #409,344 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #1,513 in Bath Rugs |
| date_first_available | September 5, 2025 |








Product video 1
Customers say
Customers like the bathroom rug's design and find it soft.
I love this Beach Bathroom Rug. It is so soft and looks great in my bathroom. The quality is superb and it's very absorbent. It's a great price too. Read more
Super cute rug. Perfect for beach house or pool house. Very absorbent, and soft. Easy to wash. Read more
This bathroom rug is so cute. I love it for my nautical themed bathroom. It’s thick/plush. Absorbs water quickly. Great product. Read more
I have to dock a star because, while the dimensions are listed, I feel several of the pictures make this rug look quite a bit bigger than it is (the one by the bathtub in particular). Most bath rugs I have are around the same size, but this one is quite a bit smaller. I've included a can in the picture for scale. Still, it's very pretty and unique. I do wish it was cotton and not a synthetic material, but it's accurately labeled as such. Read more

This little rug is so cute! A nice thickness and is soft. Looks great on the floor Read more
Love it. Very cute. Read more
This adorable bath mat is perfect for small bathrooms. It features a non-slip backing that ensures it stays securely in place when stepped on. The charming coastal design includes flip-flops and starfish against a wave background. While it is soft and plush, it is also quite thin. I did find it smaller than I expected. On the plus side, it is machine washable, highly absorbent, and dries quickly after showers. It works great in front of the shower or the sink. After using it for a few weeks and washing it several times, it has maintained its shape without shedding or fading. My only wish is that it were larger. Read more
Cute beach theme rug to go in my beach themed bathroom. Soft rug. Quality is good. Has made a great addition to our house. Everyone has complemented it. Very happy with purchase. Read more