Good looking carpet; bought 3 more.
Very nice rug, texture is smooth and soft. Thickness is good. Moves a little on laminate, easy fix with carpet grip. Overall good product. Read more
Departments

BEQHAUSE
In Stock
In Stock
| Brand | BEQHAUSE |
|---|---|
| Size | 16"x24" |
| Material | Polyester |
| Weave Type | Machine Made |
| Item Weight | 0.56 Kilograms |
| brand | BEQHAUSE |
|---|---|
| size | 16"x24" |
| material | Polyester |
| weave_type | Machine Made |
| item_weight | 1.23 pounds |
| pile_height | Medium Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Thermoplastic Rubber (TPR) |
| color | Green |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| theme | Christmas |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Washable in washing machine |
| pattern | Solid |
| shape | Rectangular |
| special_feature | Non Slip, Washable |
| product_dimensions | 24"L x 16"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Safety |
| number_of_pieces | 1 |
| item_thickness | 22 Millimeters |
| material_feature | Durable and Quick-Drying |
| number_of_packs | 1 |
| recommended_uses_for_product | Bathroom, bathtub, and sink areas for providing comfort, warmth, and safety |
| manufacturer | BEQHAUSE |
| item_model_number | YFQHHLT8328GN1624 |
| best_sellers_rank | #68,244 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #364 in Bath Rugs |
| date_first_available | November 24, 2022 |












Product video 1
Customers say
Customers find the bathroom rug well-made, soft underfoot, and appreciate its shimmery pale pink color.
Very nice rug, texture is smooth and soft. Thickness is good. Moves a little on laminate, easy fix with carpet grip. Overall good product. Read more
Lovely addition to the bathroom. Fluffy, vibrant color, and nicely designed. This is the 6th rug I buy. Highly recommend Read more
Comfortable on my feet. Seem well-made. Color bright and as expected. Read more
This is a good bath rug. It has a nice, soft feeling when I put my bare feet on it. Read more
Very pretty and not as orangey in person as it shows in photos. More beige. Very plush. Read more

Soft and plush with a good grip. Read more
Very nice rug. Soft on the feet and easy to wash. The design on the rug is very nice as well. Read more
These Rugs are perfect. They stay in place and are soft to the feet Read more