Doesn’t disappoint
I love the color of this rug. It’s nice. It’s a cute rug. It’s a rug. Just be careful when you wash it. Wash it alone because the fibers will get on any other things. Read more
Departments

Better Trends
In Stock
In Stock
| Brand | Better Trends |
|---|---|
| Size | 5' x 1'9" (Runner) |
| Material | Cotton |
| Weave Type | Tufted |
| Item Weight | 5.4 Pounds |
| brand | Better Trends |
|---|---|
| size | 5' x 1'9" (Runner) |
| material | Cotton |
| weave_type | Tufted |
| item_weight | 5.4 pounds |
| pile_height | High Pile |
| construction_type | Handmade |
| back_material_type | Cotton |
| color | Pink |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Machine Wash |
| pattern | Solid |
| shape | Runner |
| special_feature | Quick-Dry Technology, Reversible, Soft Texture, Versatile Placement, Washable |
| room_type | Bathroom |
| product_dimensions | 21"L x 60"W |
| rug_form_type | Runner |
| style | Modern |
| number_of_pieces | 1 |
| material_feature | Absorbent, Soft, Durable, Machine Washable |
| model_name | Shaggy Border Collection is Ultra Soft, Plush and Absorbent Tufted Bath Mat Rug |
| number_of_packs | 3 |
| upc | 193675019269 |
| manufacturer | Pan Overseas |
| item_model_number | BARR3PC202160PI |
| best_sellers_rank | #343,831 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #1,336 in Bath Rugs |
| fabric_type | 100% Cotton |
| assembly_required | No |
| batteries_required | No |
| included_components | Bath Rug |












Product video 1
Customers say
Customers find the bath rug attractive, with one noting it looks like new after washing, and appreciate its nice color and good quality.
I love the color of this rug. It’s nice. It’s a cute rug. It’s a rug. Just be careful when you wash it. Wash it alone because the fibers will get on any other things. Read more
was the perfect size for small powder room. Will buy again. Washes very well, and looks like new after wash. Color was perfect. Read more
This looks really cute in the pictures, in real life it kind of flattens out and doesn’t have the same texture as the picture. The color is good. It certainly works, but it is not as heavy duty as I would like. Read more
Love the rug, but does not lay flat Read more
Exactly what I thought it was. Some loose threads in the wash still but it’s pretty much what I needed Read more
I ordered 3 different sized sage rugs and 3 different sized beige rugs for 2 different bathrooms. The beige rugs delivered and each one has a different tag / brand - they are all different shades of the color and do not match so they can't go in the same room together. The sage came and two of them have matching tags and one of them has a different tag. I also specifically ordered a 100% cotton rug and some of these came with tags that say they're part polyester. The polyester ones feel cheaper and look cheaper. The cotton ones are nice. If they all came cotton like I ordered I would keep everything, but I'm very disappointed in this whole situation and will be returning all the rugs if amazon can't ship the 100% cotton like I ordered. Read more
This rug is worth every penny. The cotton makes a world of difference. When you step out if the tub, especially in a humid climate, the difference is noticeable. Polyester is no match. I will order another. Update; unfortunately these rugs don’t do well in the wash. I DID order another, coming out of the washer they were badly frayed. I had to trim them with the scissors. That was the first wash:/ they’re overpriced. I thought I was paying for quality., nope. Read more
It’s flat not fluffy Read more