I love it!
Soooo cute and just what I was looking for. It’s the perfect size and it’s nice and soft yet durable. Read more

Departments

LEEVAN
In Stock
In Stock
| Brand | LEEVAN |
|---|---|
| Size | 2' x 4'3" |
| Material | 45% COTTON+45%POLYESTER+10%VISCOSE |
| Weave Type | Machine Made |
| Item Weight | 3 Kilograms |
| brand | LEEVAN |
|---|---|
| size | 2' x 4'3" |
| material | 45% COTTON+45%POLYESTER+10%VISCOSE |
| weave_type | Machine Made |
| item_weight | 6.6 pounds |
| pile_height | Low Pile |
| construction_type | Handmade |
| back_material_type | 45% COTTON+45%POLYESTER+10%VISCOSE |
| color | Black and Tan |
| indooroutdoor_usage | Both |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Machine Wash |
| pattern | Striped |
| shape | Rectangular |
| special_feature | Washable |
| room_type | Bathroom, Bedroom, Kitchen |
| product_dimensions | 52"L x 24"W |
| rug_form_type | Doormat |
| style | Farmhouse |
| number_of_pieces | 1 |
| material_feature | durable and easy to clean |
| number_of_packs | 1 |
| best_sellers_rank | #99,144 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #1,121 in Area Rugs |
| date_first_available | February 4, 2024 |
Product video 1
Customers say
Customers find the rug's stripes bring a fresh look to entrances and appreciate its quality and size, particularly noting it's great for front porches and sliding glass doors.
Soooo cute and just what I was looking for. It’s the perfect size and it’s nice and soft yet durable. Read more

I love this indoor-outdoor rug. I've washed it a couple times and all the stains came out. Its thicker material and great value for the money. The black didn't fade after a couple washes. Read more

Outdoor use, and looks great on my patio! Read more
Bought this on sale. Seems like good quality so far. Colors true to pictures. Read more


Great Quality, washable, made our front door porch great. Its light weigh Read more

Perfect for a layered look under my mat. Read more

Heavy duty, thick rug that is great alone or layered under a mat. It’s not scratchy at all. I’ve had it for a few months and it’s held up great outside and in the wash. Great value for my money. I love the striped look—got it to replace the buck check pattern. Read more

Love this rug. I’m using it as a layering rug under a smaller mat. It’s perfect. Read more
