Soft & pretty
Pretty Read more
Departments

Britimes
In Stock
In Stock
| Brand | Britimes |
|---|---|
| Size | 1'4" x 2' (Rectangular) |
| Material | Polyester |
| Weave Type | Tufted |
| Item Weight | 0.27 Pounds |
| brand | Britimes |
|---|---|
| size | 1'4" x 2' (Rectangular) |
| material | Polyester |
| weave_type | Tufted |
| item_weight | 4.3 ounces |
| pile_height | Low Pile |
| construction_type | Handmade |
| back_material_type | Rubber or Thermoplastic Rubber (TPR) |
| color | Seashell Starfish Baech |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| theme | Beach |
| is_stain_resistant | No |
| product_care_instructions | Machine Wash |
| pattern | Seashell starfish |
| shape | Rectangular |
| special_feature | Washable |
| room_type | Bathroom |
| product_dimensions | 24"L x 16"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Decor Mat |
| number_of_pieces | 1 |
| item_thickness | 16 Inches |
| animal_theme | starfish |
| global_trade_identification_number | 07692393582572 |
| recommended_uses_for_product | Bathroom, toilet, suite, kitchen, living room, entrance, laundry room, spa, holiday house, hotel bathroom, bedroom |
| manufacturer | Britimes |
| best_sellers_rank | #42,961 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #249 in Bath Rugs |
| date_first_available | June 22, 2020 |












Product video 1
Customers say
Customers like the bath mat's appearance, with one mentioning it looks like the ocean, and appreciate its vibrant colors and softness. Customers disagree on the mat's absorbency and slip resistance - some find it absorbs water well while others say it's not absorbent at all, and while some say it sticks nicely, others report it slides on the floor.
Pretty Read more
THIS IS A BEAUTIFUL AND SAFE BATHTUB.....I AM 81 YEARS OLD AND NONE OF THE SUCTION TYPE SAFETY TUB MATS WILL STICK TO THE TUBS THAT HAS THEIR OWN LIGHTLY RAISED SO CALLED SAFETY RISERS????? SO I HAD BOUGHT ONE OF THESE MATS A COUPLE OF YEARS BACK and only used it as a NORMAL OUTSIDE THE TUB MAT TO STEP ON WHEN GETTING OUT OF THE TUB..........then one day I decided to just see how it would work INSIDE THE TUB AS A SAFETY MAT INSTEAD OF THE RUBBER KIND. WOW.........WAS I IN SHOCK, it sticks nice and tightly to the bottom of the lightly lined batchtub and when I stepped slowly around on it it DID NOT SLIP AS I THOUGHT IT WOULD.......SO I NEEDED A NEW ONE, as I HAD USED/and hand washed the old one so many time, also had soaked in with a Clorox solution for preventing and keeping any inside mold from forming. I have just moved to a new senior complex and have the same issue with the previous apt for safe SENIOR SHOWERING etc. SO I JUST ORDERED THIS ONE THE SAME SET UP JUST DIFFERENT FUN BEACH PRINT......and it works GREAT just like the other original one. Read more
It's not as plush as I thought it would be before I bought it and is a lot thinner, but it's worked out as a nice bath mat. Kinda small (check the measurements while in your bathroom to see if the size is big enough for the space), but the printing is good and durable. It's soft and ends up being more plush that it seems when you first get it. I'm not sure that I would have bought it at the price I did if I had known how it was but it is doing what I needed it to do. Very pretty, though. Read more
Perfect size for small bathroom....I bought 2 I am very happy with pattern and quality Read more

The bathmat looks exactly like the picture, but it is a bit smaller and thinner than expected. It has held up fairly well, though it does tend to slide a bit on our tile floor. It's not a bad mat, but just not the best. Read more
The mat delivered looks nothing like the images online, very cheap looking- granted the cost is on the lower end. It came delivered in a vacuum nylon bag, folded in 4, wrinkly, and VERY VERY THIN! The seller literally has instructions on package asking the buyer to soak it in water if its too thin and use a steamer to straighten it!- this tells you alot. The colors are nowhere as vibrant as the images presented either- not sure why my phone and another reviewer is picking the gold because its yellow not gold. Returning Read more

Bought 3 of these Mats for my New Jersey Shore house. Just had weekend guests from Arizona and they absolutely Loved the Beachy Pattern as well as the Memory foam softness as they got in and out of the shower and stood at the Lav Sink! I am diabetic and have neuropathy in my feet, and these mats feel great when I stand on them! I'm going to get some Kitchen themed mats soon for my range and kitchen sink. Read more

Smaller than I thought, best for maybe the sink area. Also still a little thick for my door and not grippy enough for the floor Read more