The Perfect Rug!
This rug is so soft and plush! Very durable. Extremely cute too!! I love this rug. Perfect addition and great price! Read more
Departments

Mibathni
In Stock
In Stock
| Brand | Mibathni |
|---|---|
| Size | 39.3 in L x 25.5 in W |
| Material | Microfiber |
| Weave Type | Machine Made |
| Item Weight | 1.4 Pounds |
| brand | Mibathni |
|---|---|
| size | 39.3 in L x 25.5 in W |
| material | Microfiber |
| weave_type | Machine Made |
| item_weight | 1.4 pounds |
| pile_height | Medium Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Rubber |
| color | Brown |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Machine Wash |
| pattern | Animal Print |
| shape | Rectangular |
| special_feature | Absorbent, Non Slip |
| room_type | Bathroom |
| product_dimensions | 39.3"L x 25.5"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Modern |
| number_of_pieces | 1 |
| animal_theme | Leopard |
| manufacturer | Mibathni |
| best_sellers_rank | #238,777 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #992 in Bath Rugs |
| date_first_available | December 26, 2024 |












Product video 1
Customers say
Customers find the bath mat cute and soft.
This rug is so soft and plush! Very durable. Extremely cute too!! I love this rug. Perfect addition and great price! Read more
Soft and cute and just what my teen daughter wanted. Great size for bathroom area she wanted it. Read more
Adorable! Incredibly soft on the feet. Great no-slip backing. Fun add for your home decorating! Read more
Actually obsessed with this thing, quality is great. I bought this as a dupe for anthro and it’s sooo cute! I love it Read more
The rug is super cute and we’ll go with my “jungle themed“ shower curtain! I haven’t used it yet… Or washed it, so I can’t attest to how it launders Read more
How can you not just love this? It’s so cute! The size was perfect for my 30-something inch vanity in my powder room. It’s super soft. Not sure if I would put it in a bathroom with a shower because it’s got longer fabric that might not dry fast, but it is super soft. And it’s heavy enough to stay in place. These rugs tend to be more costly than average bath mats, but this particular one isn’t too bad. I suppose it could function as a rug in some other part of the house that needs a small touch of style. But it’s exactly what I wanted to warm up my powder room! Love the design. Read more

I wish I could give this rug 6 stars. I saw it and ordered it on a whim because I thought it was fun. I didn’t think it’d be obsessed with it! It is SO cute and really well made. My kids fight over who gets to lay on it! It’s super soft and the patterns, color, and shape are awesome! It has a slip resistant texture on the back but I have it on carpet so I don’t know how well it works on bathroom floors. I don’t really have any matching decor but it just works with everything. It’s a fun eclectic piece and I freaking love it! Read more



The media could not be loaded. The mat is just as described with the print and color. It is also SUPER soft! Make sure you double check the sizing and make sure it’s to your liking. I imagined it’d look a little bigger but that was my bad. The thickness is on average for a bath mat so I’d say it works as it’s supposed to. The backing looks durable and I don’t for see any issues there. I wish it was a little bigger but it is great for the tight spaces. Read more