★★★★★
Quality
Sheleeza—October 9, 2025
Good quality, color is just as shown in picture. I bought the 3 by 5. I received lots of compliments. I will definitely be buying another one for Christmas 🎄. Read more

Departments

OJIA
In Stock
In Stock
| Brand | OJIA |
|---|---|
| Size | 2' x 4'3" (Rectangular) |
| Material | 45% COTTON+45% POLYESTER+10% VISCOSE |
| Weave Type | Hand Made |
| Pile Height | Low Pile |
| brand | OJIA |
|---|---|
| size | 2' x 4'3" (Rectangular) |
| material | 45% COTTON+45% POLYESTER+10% VISCOSE |
| weave_type | Hand Made |
| pile_height | Low Pile |
| construction_type | Braided |
| back_material_type | Cotton Blend |
| color | Coffee and White |
| indooroutdoor_usage | Both |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Gently Dust Off, Machine Wash |
| pattern | Checkered |
| shape | Rectangular |
| special_feature | Fade Resistant, Foldable, Lightweight, Reversible, Washable |
| room_type | Entryway, Kitchen, Patio, Porch |
| product_dimensions | 51"L x 24"W |
| rug_form_type | Doormat |
| style | Farmhouse |
| number_of_pieces | 1 |
| material_feature | Textured, Breathable, Eco-friendly, Non-shedding |
| number_of_packs | 1 |
| item_weight | 1.81 pounds |
| manufacturer | OJIA |
| best_sellers_rank | #1,233,852 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #8,834 in Area Rugs |
| date_first_available | July 2, 2025 |












Product video 1
Customers say
Customers find the rug gorgeous and of good quality, particularly noting it's wonderful for fall.
Good quality, color is just as shown in picture. I bought the 3 by 5. I received lots of compliments. I will definitely be buying another one for Christmas 🎄. Read more

Very well made! We love it. Perfect for Fall! Read more
Looks great! Read more
Love this plaid rug. Washes and drys just fine. Read more
Looks nice by my front door. Very fallish! Read more
Yes good quality, color is true to what is pictured. Read more
Very nice ! Read more
Very well made and is the perfect size for my front door! Read more