Bathroom items.
Well made , lightweight, easy to clean, soft material, very nice color. Read more
Departments

BYSURE
In Stock
In Stock
| Brand | BYSURE |
|---|---|
| Size | 1'5" x 2'8" (Rectangular, U-shaped) |
| Material | Memory Foam |
| Weave Type | Machine Made |
| Item Weight | 0.12 Kilograms |
| brand | BYSURE |
|---|---|
| size | 1'5" x 2'8" (Rectangular, U-shaped) |
| material | Memory Foam |
| weave_type | Machine Made |
| item_weight | 4.2 ounces |
| pile_height | Low Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Polyvinyl Chloride |
| color | Black-stripe |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Machine wash with cold water and mild detergent (no chlorine or bleach) tumble dry at low speed or hang dry. Color will not fade and will stay vibrant for many years no matter how many times you wash and dry. |
| pattern | Striped |
| shape | Rectangular, U-shaped |
| special_feature | Non Slip |
| room_type | Bathroom |
| product_dimensions | 32"L x 17"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| number_of_pieces | 3 |
| item_thickness | 0.65 Inches |
| warranty_type | limited warranty |
| manufacturer | BYSURE |
| item_model_number | BYSURE BS078 |
| best_sellers_rank | #16,236 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #120 in Bath Rugs |
| date_first_available | December 14, 2020 |












Product video 1
Customers say
Customers find the bathroom rug set luxurious in quality, soft, and comfortable for feet, with one customer noting it feels like a warm light blanket.
Well made , lightweight, easy to clean, soft material, very nice color. Read more
Colors are accurate. It feels pretty soft and good. Seems durable, and sticks to the tile after a shower or bath. After 1 or 2 showers it seems to get pretty soaked, but no water gets anywhere They are good and accurate to size. Smell good too. Read more
Very soft , easy to clean, amd absorbency is great. Read more
They're cute and comfy. Love the color, good value. It dries quickly, the size is perfect. The only thing wrong is because of it being black, like many clothes or black material, the lint is visible. You'll have to constantly sweep it to look clean. The other colors don't have this issue. Still good rugs. Read more
I absolutely love it. It’s very soft and plushy. Water absorption - 10/10 recommend buy Read more
Very slippery which is kind of silly for bath mats that are meant to help prevent slips. They absorb well and dry fast. We added some anti slip pads underneath. They still slide around some but it's not as bad now. I'd tape them down but then I'd never be able to wash them. Read more
Super soft, really nice touch to our bathroom. Read more
Beautiful and soft Read more