Great cables
These are great cables and works well with what i need. I like the pricing too. So far so good Read more
Departments

Cable Matters
In Stock
In Stock
| Brand | Cable Matters |
|---|---|
| Connector Type | RJ45 |
| Cable Type | Cat 6A |
| Compatible Devices | Personal Computer, Printer, Router, Server |
| Special Feature | 10Gbps |
| brand | Cable Matters |
|---|---|
| connector_type | RJ45 |
| cable_type | Cat 6A |
| compatible_devices | Personal Computer, Printer, Router, Server |
| special_feature | 10Gbps |
| compatible_phone_models | VoIP phones |
| recommended_uses_for_product | home and office networks, server applications, cloud computing, video surveillance, online high-definition video streaming, connecting various network components such as computers, servers, printers, routers, switch boxes, network media players, NAS devices, VoIP phones, PoE devices |
| ethernet_cable_category | Cat 6a |
| color | Black |
| connector_gender | Male-to-Male |
| data_transfer_rate | 10 Gigabits Per Second |
| shape | Round |
| number_of_pins | 8 |
| frequency | 550 MHz |
| ac_adapter_current | 6 Amps |
| unit_count | 25.0 Feet |
| model_name | Cat6A Snagless Shielded (SSTP/SFTP) Ethernet Patch Cable |
| specification_met | Electromagnetic |
| indooroutdoor_usage | Indoor, Outdoor |
| number_of_items | 5 |
| customer_package_type | Standard Packaging |
| outer_material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| manufacturer | Cable Matters |
| upc | 818707026755 |
| package_dimensions | 8.03 x 7.2 x 2.36 inches |
| item_weight | 10.2 ounces |
| item_model_number | 160012-BLK-5x5-N |
| best_sellers_rank | #15 in Cat 6 Ethernet Cables |
| date_first_available | August 7, 2019 |












Product video 1
Customers say
Customers find these Ethernet cables to be of good quality, sturdy, and well-built, with confirmed gigabit speeds and solid connectors.
These are great cables and works well with what i need. I like the pricing too. So far so good Read more
These were the perfect length and function well with my 1gig network. I have no dips in speed or drops of service. The cable is thick but still bends well and has a really nice connector with a really satisfying click when hooking them up. I definitely will be purchasing again in the 1’ variant for when I upgrade to a small rack. Read more
Good quality and value for money. Fully satisfied. Read more
I have purchased ethernet and fiber optic cables from Cable Matters and have found them to be well built and reliable. Read more
Excellent for the price. Read more
Very sturdy quality construction with metal fittings. I docked a star because in my 5-pack one was only 3' but that was OK as I had a use for it. The Cat 6a is overkill, but I ran a 75-foot line to my basement and wanted bandwidth for multiple devices. I mostly wanted it for the quality construction. Read more
These Cat 6A cables from Cable Matters do exactly what they’re supposed to. Speeds are fast and stable, and the shielding helps with interference. The snagless design is a nice touch, and the white color blends in well. Good value for a 5-pack—no complaints. Read more




All cables tested good. Seem well made and durable. Usually purchase Cable Matters brand cat cables. Read more