Plush and absorbent
Nice quality, soft, thick and absorbent. Very cute and the perfect size. Read more
Departments

LSYDCARM
In Stock
In Stock
| Brand | LSYDCARM |
|---|---|
| Size | 1'10" (Round) |
| Material | Polyester |
| Weave Type | Tufted |
| Item Weight | 0.3 Pounds |
| brand | LSYDCARM |
|---|---|
| size | 1'10" (Round) |
| material | Polyester |
| weave_type | Tufted |
| item_weight | 4.8 ounces |
| pile_height | Medium Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Thermoplastic Rubber (TPR) |
| color | Dark Brown |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| theme | Animals, Cartoon |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Machine Wash |
| pattern | Cartoon |
| shape | Round |
| special_feature | Absorbent, Non Slip, Quick Dry, Washable |
| room_type | Bathroom |
| product_dimensions | 22"L x 20"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Modern |
| number_of_pieces | 1 |
| warranty_type | Limited Warranty |
| animal_theme | Capybara |
| model_name | KPBLRUG-50×56CM |
| recommended_uses_for_product | bathroom, kitchen, balcony, living room, bedroom, study room |
| manufacturer | LSYDCARM |
| item_model_number | KPBLRUG-50×56CM |
| best_sellers_rank | #177,001 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #776 in Bath Rugs |
| date_first_available | November 10, 2024 |








Product video 1
Customers say
Customers find the bathroom mat cute, soft, and of nice quality.
Nice quality, soft, thick and absorbent. Very cute and the perfect size. Read more
Purchased for our son's bathroom. This rug is super cute and soft (but not necessarily thick or cushioned). It fits just right and works well for him stepping out of the shower. Contemplating buying a second one, as the rug isn't huge (but the dimensions are stated in the description and so I wasn't caught off guard). I thought it was a fair price for the size and cuteness factor. Read more
This is a cute little rug that matches perfectly with the raspberry capybara shower curtain. It’s absorbent and makes me smile when I see it. 😂 Read more
Cute! Looks like the picture. It is soft but not a super thick rug but so far does it's job. I've only had it out for couple of days so I can't say a lot. Read more
I love them, so cute and well made! Read more
Love this cow bath mat. It's adorable, nice size and has some plush to it. Read more
Capybara rug is so cute and soft. Will be purchasing another rug soon. Read more
Soft to the touch and easy to clean- you can just throw it in the washer. It’s durable and cute. It is smaller than I expected, but it fit perfectly with another bathmat in my bathroom. Read more