
Generic
Carpets Hub Store NZ Woolen Big Leaf Print 6mm Loop Pile Rectangle Handmade Area Rug for Home Office
$519.00
About this item
- Material :- Soft NZ Woolen Natural Color || Pattern :- Modern Big Leaf Print Rectangle || Hand Made in Rural India || Thickness:- 6mm Loop Pile
- Elevates Any Indoor Space – our stylish Alpine collection to find a superb gray indoor area rug for lounge or foyer, cool living room rugs, bedroom rugs for couples, entryway rug, dining room carpet, office rugs, dorm rugs, or kitchen rugs.
- Easy-Clean Rug Only Dry Clean The Carpet When Required Do Not Wash at Home.
- Avoid using the rug on a damp or wet surface.|| do not brush or scrub the rug.
- Only vacuum cleans it periodically. Avoid using vacuum beater brush.
- Disclaimer:- Product color may slightly vary due to photographic lighting sources or your monitor setting.
$519.00
Currently unavailable
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Brand | Generic |
|---|---|
| Size | 1'8" x 2'1" (Rectangular) |
| Material | NZ Wool |
| Weave Type | Hand Made |
| Pile Height | 6mm Loop Pile |
Technical specifications
| brand | Generic |
|---|---|
| size | 1'8" x 2'1" (Rectangular) |
| material | NZ Wool |
| weave_type | Hand Made |
| pile_height | 6mm Loop Pile |
| construction_type | Handmade |
| back_material_type | Wool |
| color | Red |
| theme | Space |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Dry Clean Only |
| pattern | Big Leaf |
| shape | Rectangular |
| special_feature | Lightweight, Stylish |
| room_type | Dining Room |
| product_dimensions | 25"L x 20"W |
| rug_form_type | Area Rug |
| style | WOOL-MODERN-DESIGNER-MULTICOLOUR |
| number_of_pieces | 1 |
| manufacturer | Carpets Hub Store |
| item_model_number | VFA-6-8 x 10 ft_Red |
| date_first_available | November 21, 2023 |
Ask about this product
Customer reviews
5.0
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed