
Dell
Dell Latitude 5480 Laptop - VMHKH 14 HD Display Intel Core i5-7300U 2 60GHz 8GB DDR4 RAM 128GB
$199.90
About this item
- Intel Core i5-7300U (3MB Cache, 2.60GHz, up to 3.50 GHz Turbo Boost)
- Intel HD Graphics 620, 8GB DDR4-2400 Memory, 128GB M.2 SATA Class 20 Solid State Drive
- 14-inch Non-Touch HD Display (1366x768) LCD, 720p HD Webcam with Microphone
- Bluetooth 4.2, Intel 8265 Dual-Band AC Wireless, HDMI, VGA, USB Type-C Display Port
- 4-Cell 68WHR Battery up to 13 Hours, Windows 10 Pro 64-bit
$199.90
In Stock
Delivery — Estimated 3–5 business days · Final delivery speed and cost are confirmed at checkout
Easy Returns · 30-day window
This order is a gift
In Stock
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Sold byTech EXPRESS
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model Name | VMHKH |
| Screen Size | 14 Inches |
| Color | Black |
| Ram Memory Installed Size | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Special Feature | 720p HD Webcam, Long Battery Life |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 620 |
| CPU Speed | 2.6 GHz |
Technical specifications
| standing_screen_display_size | 14 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1366 x 768 pixels |
| max_screen_resolution | 1366x768 Pixels |
| processor | 2.6 GHz |
| ram | 8 GB DDR4 |
| memory_speed | 3.5 GHz |
| hard_drive | SSD |
| graphics_coprocessor | Intel HD Graphics 620 |
| chipset_brand | Intel |
| card_description | Integrated |
| wireless_type | 802.11g |
| number_of_usb_30_ports | 3 |
| average_battery_life_in_hours | 13 Hours |
| best_sellers_rank | #183,134 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #33,295 in Traditional Laptop Computers |
| date_first_available | January 26, 2017 |
Ask about this product
From the brand




Product videos
Product video 1
Customer reviews
5.01 ratings
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed