★★★★☆
Review
Elmer—December 30, 2025✓ Verified purchase
Battery status was adequate despite been advertised as Excellent refurbised Read more
Departments

Amazon Renewed
In Stock
In Stock
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model Name | Lenovo ThinkPad 7490 |
| Screen Size | 14 Inches |
| Color | Black |
| Hard Disk Size | 256 GB |
| CPU Model | Core i5 |
| Ram Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro 64Bit |
| Special Feature | HD Audio |
| Graphics Card Description | Integrated |
| standing_screen_display_size | 14 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1920 x 1080 pixels |
| max_screen_resolution | 1920 x 1080 pixels |
| processor | 1.7 GHz core_i5 |
| ram | 16 GB |
| hard_drive | 256 GB SSD |
| graphics_coprocessor | Intel UHD 620 Graphics |
| chipset_brand | Intel |
| card_description | Integrated |
| best_sellers_rank | #36,342 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #1,509 in Renewed Laptops #4,113 in Renewed Computers & Accessories #5,575 in Traditional Laptop Computers |
| date_first_available | April 1, 2022 |



Product video 1
Battery status was adequate despite been advertised as Excellent refurbised Read more