Small and works well.
I bought this computer to replace a large desktop and it's work fine and takes up less space. Read more
Departments

Dell
In Stock
In Stock
| Brand | Dell |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Pro |
| CPU Model | Core i3 |
| CPU Speed | 2.3 GHz |
| Cache Size | 12 MB |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 730 |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Personal computer design type | Mini PC |
| screen_resolution | 3840 x 2160 |
|---|---|
| max_screen_resolution | 3840x2160 |
| processor | 2.3 GHz core_i3 |
| ram | 16 GB DDR5 |
| hard_drive | 512 GB SSD |
| graphics_coprocessor | Intel UHD Graphics 730 |
| chipset_brand | Intel |
| card_description | Integrated |
| number_of_usb_20_ports | 2 |
| number_of_usb_30_ports | 3 |
| best_sellers_rank | #1,780 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #54 in Mini Computers |
| date_first_available | August 19, 2025 |
Product video 1
I bought this computer to replace a large desktop and it's work fine and takes up less space. Read more
Good solid PC, as you would expect from Dell. Read more
it works Read more
Love it!! Lots of storage space, compact, easy to install. You can open the box without struggle to add the extras. There is no speaker in side but it has easy access to install one. I bought a camera with speakers instead. Read more
Solid performing enterprise-level computer. Motivated by needing a Windows 11 compatible machine, I moved to this Dell from older (Win 10), 6th gen i-5) HP Elite Desk. The Optiplex offers a little more configuration flexibility and has a second NVME slot. I added 1 TB Samsung EVO NVME and boosted memory to 32 gb and was still well within my budget. The 14th gen i-3 processor in this computer has plenty of power and speed to run business and education apps. As a University Prof, I use MS Office, a couple of statistical programs, and Dragon Professional Voice Dictation. The computer handles all aps competently and has no difficulty running myltiple apps. I appreciate the small footprint of the micro computers , especially in the vertical position I have it on my desk - a lot of power in a small package. The computer is driving two Dell Monitors (one Quad and one 4k, utilizing both Display Port posts. In the attached photo, the computer is the little skinny thing between the monitor and the plant. Read more

Works as expected. Easy setup Read more
This product does not seem to be for US market and most likely does not have a legal copy of Windows 11 - it was shipped from Dell without Windows 11 to UAE where a copy might have been installed - to make it worse Amazon labels it "Amazon's choice". Read more
My computer crashed and I needed a new one. Ordered one from Best Buy & it just like, got lost? Who knows. Amazon is always reliable with deliveries so I just ordered from here. Love the computer. Works great for what I need - just basic web searching & file storage for work. Read more