Great Value
Nice,smooth working computer with decent flexibility. Very clean and looks new with good working parts. Did not have DVD player but seller took care of that. Ports as shown. Overall great value to resolve Win11 upgrade. Read more
Departments

Amazon Renewed
In Stock
In Stock
| Brand | Dell |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Pro |
| CPU Model | Core i5-7500 |
| CPU Speed | 3.4 GHz |
| Cache Size | 6 |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 630 |
| Memory Storage Capacity | 512 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Education, Everyday Use |
| Personal computer design type | Computer Tower |
| screen_resolution | 1920 x 1080 |
|---|---|
| max_screen_resolution | 3840x2160 |
| processor | 3.4 GHz core_i5_7500 |
| ram | 16 GB DDR4 |
| hard_drive | 512 GB SSD |
| graphics_coprocessor | Intel HD Graphics 630 |
| chipset_brand | Intel |
| card_description | Integrated |
| wireless_type | 802.11ac |
| number_of_usb_20_ports | 4 |
| number_of_usb_30_ports | 5 |
| best_sellers_rank | #510 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #4 in Tower Computers #37 in Renewed Computers & Accessories |
| date_first_available | April 16, 2025 |
Product video 1
Customers say
Customers find the computer functions well and appreciate its blazing-fast performance and smooth setup process.
Nice,smooth working computer with decent flexibility. Very clean and looks new with good working parts. Did not have DVD player but seller took care of that. Ports as shown. Overall great value to resolve Win11 upgrade. Read more
Other than the missing DVD drive, the PC is great. The PC looks like a new one, it was easy to set up, and performs well. The packaging was excellent, and a keyboard and mouse were included. Read more
works really great no problem hooking up. Boots up fast! Read more
The computer arrived very fast and packaged very well. And, yes, it did look brand new. Not one mark on it, Vey fast and easy to get set up and running. It runs nice and smooth. The only problem is that I still get this "Can't connect to a secure website" or something to that nature. I thought by getting Windows 11 this would get rid of this internet problem and with all the updates and doing some homework, still nothing. Other than that, everything works fine so far. A happy camper. Read more
The dell arrived undamaged. It booted up Windows 11, but had a little trouble registering Windows. Have not used it much. Read more
So far so good. It’s small form factor so don’t expect to add any hard drives. Win11 pro and up and running in a flash. Solid state hard drive is quick to boot. Read more
Purchased this computer to upgrade to Windows 11 for a work station that is usable by anyone in the office. The installation went smoothly and the system works perfectly. Usage is general for email and property research. No games (That I know of), and we have a tech support person who weekly removes unwanted apps. Great value. Read more
Great price, cosmetically very good and excellent value. Only curious comment was the VGA port was male requiring an adapter but it did have an HDMI port Read more