★★★☆☆
Storage is 64GB NOT 128GB
GOTHAM TECH—October 2, 2025✓ Verified purchase
The item is being advertised with128GBs of storage but it came with 64GBs of storage. Do NOT Buy! Read more
Departments

Amazon Renewed
In Stock
In Stock
| Brand | Dell |
|---|---|
| Model Name | Latitude 3000 |
| Screen Size | 11.6 Inches |
| Color | Black |
| Hard Disk Size | 128 GB |
| CPU Model | Celeron |
| Ram Memory Installed Size | 4 GB |
| Operating System | Windows 10 Pro Education |
| Special Feature | Durable Design |
| Graphics Card Description | UHD Graphics 600 |
| standing_screen_display_size | 11.6 Inches |
|---|---|
| screen_resolution | 1366 x 768 pixels |
| max_screen_resolution | 1366x768 Pixels |
| processor | celeron |
| ram | 4 GB LPDDR4 |
| memory_speed | 1600 MHz |
| hard_drive | 128 GB SSD |
| graphics_coprocessor | Intel UHD Graphics 600 |
| chipset_brand | Intel |
| card_description | UHD Graphics 600 |
| wireless_type | 802.11ac, Bluetooth |
| average_battery_life_in_hours | 14 Hours |
| best_sellers_rank | #131,292 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) #5,557 in Renewed Laptops #14,703 in Renewed Computers & Accessories #23,483 in Traditional Laptop Computers |
| date_first_available | July 18, 2022 |



Product video 1
The item is being advertised with128GBs of storage but it came with 64GBs of storage. Do NOT Buy! Read more
NOT 128GB! Arrived with only 64GB! Waste of money cause it can’t do what I needed it to do. Description is a lie. DO NOT BUY! Read more
