Very pleased
Very nice speaker with great sound!! Read more
Departments

Dolphin
Currently unavailable
| Brand | Dolphin |
|---|---|
| Item dimensions L x W x H | 14 x 14 x 25 inches |
| Connectivity Technology | AUX, Bluetooth, USB |
| Color | Black |
| Compatible Devices | Android, Laptop, Smartphone, Tablet, iPhone |
| mounting_type | Floor Standing |
|---|---|
| power_source | Battery Powered |
| connector_type | Aux, USB |
| material | Engineered Wood, Metal |
| number_of_channels | 1 |
| audio_input | Microphone, Line-level (AUX, USB, TF/SD) |
| recommended_uses_for_product | For Music Players, For Smartphones or Tablets |
| frequency_response | 50 Hz |
| manufacturer | General Sound Co |
| upc | 810059432628 |
| product_dimensions | 14 x 14 x 25 inches |
| item_weight | 42.4 pounds |
| item_model_number | SP-3115RBT |
| batteries | 1 12V batteries required. (included) |
| best_sellers_rank | #5,580 in Portable Bluetooth Speakers #38,870 in MP3 & MP4 Player Accessories |
| date_first_available | November 22, 2024 |












Product video 1
Very nice speaker with great sound!! Read more
This speaker brings some serious noise to the table, and I mean that in the best way. The 15-inch woofer pumps out bass you can feel in your chest - deep and rich, not just a muddy rumble. I cranked it up to max volume during a backyard hangout, and it stayed clear, no distortion creeping in to ruin the tunes. Also, that X-BASS boost really kicks the low end! It’s perfect when you want the beat to hit hard without drowning out the rest of the song. Connecting it was a breeze - Bluetooth paired with my phone in seconds, but I’ve also hooked it up to some DJ gear through the AUX input, and it handled that just as smoothly. What I really enjoy is the onboard EQ - it lets me tweak the sound to my liking, whether I’m bumping something heavy or just chilling with softer tracks. The LED lights are a fun bonus too; they pulse along with the music and give off a lively glow, especially once the sun goes down. It’s 25 inches tall, so it’s not exactly discreet, but that size pays off in how it fills a space. I love the handle and wheels on the device so I don't have to lug it around (even though this is surprisingly lightweight for the power you get). I haven’t tried linking it with another speaker yet, but the idea of doubling up with that WaveSync feature sounds tempting for bigger gatherings. For something that can carry a party and still sound good doing it, this one’s worth the investment! Read more
We do a lot of events for marketing in our business, and our event committee has asked multiple times for a speaker system with a microphone, so this seemed like a great deal. We can use it for music, for vocals with the included wireless microphone, it's rechargeable so we don't have to rely on power outlets, and it's got a handle and wheels to help with portability! Checks all the boxes, and has LED lighting if we need an extra little pop (they have the option to be tuned off as well, so don't have to go party mode if the situation doesn't call for it)! Two chief complaints on this product, which are for the most part minor. The first is that, although the box it shipped in was fine, the product inside had a dented grill in the front. No scrapes or paint issues, so if I get too worried about it the grill looks like it comes off with just a phillips screwdriver and could be popped out, but disappointing for as expensive as this is. Second issue (which to me is a little bigger but still not massive) is that there are a LOT of accessories for this (Microphone, two different power cords, manuals, etc) and absolutely no place to put them. No holder for the microphone, no storage compartment, not even a carry bag. Just loose items in the box packaging to figure out what to do with. Ugh. Beyond that, this thing looks and sounds nice. You can adjust the music and the microphone volume separately. This has Bluetooth, 3.5mm input, FM Radio, and has USB and memory card ports for you to play content through. If you buy two of them, you can wirelessly link them up so they play in stereo together, which is a definite possibility for us down the line! They have lots of audio controls if you want to tweak your sound and TONS of bass. The FM Radio is ok, the unit can scan for channels but couldn't pick up one of the most popular ones here in town for some reason. The antenna is on the back and directly below the power cord, so that could be in the way for some situations. Overall, this is a really nice speaker. A little more care could be put into protective packaging for thee unit as well as adding some kind of storage for your accessories, but if you're willing to just find a bag to carry things around this really does work and sound great! Read more
The media could not be loaded. I am incredibly impressed with this speaker. Admittedly, I am a novice when it comes to these things, but we like to host lots of parties at our house, and like to utilize the outdoors when the temperatures are right. Up until now, we have had these small Bluetooth speakers that are not bad, but ultimately do not get the job all the way done. Thus, I thought I would give this speaker a try. First, it is a good size and has some weight to it, but the handle and wheels make it easy to move around. The lights are a fun touch, and adds to the experience. In my video, I was testing it out with a song my daughter likes, and you can get a sense of how the lights look. At first, I was concerned with the sound, because I had the volume 3/4ths of the way up, and it was just adequate. But remember, I am a novice.... So I stumbled across the levels on the back, and turned those up... Not all the way up, just about half way... Next thing I know, this speaker is blowing me away. So, yes, this will give you the bass and volume you need, and the sound quality is quite crisp. I find the mic to be underwhelming. You get a slight buzz when the mic is turned on, and you have to hold it quite close to your mouth for it to compete with the music. It does not feel like the greatest quality. Despite this, I appreciate that it includes one. It is basically a starter mic, from which you can launch off to bigger, better mics. We did some karaoke with this mic, and had a lot of fun despite the lack of quality. So it is serviceable. The remote is just okay too. I like that it lets you control from afar, but the quality just seems lacking. It seems to be one drop away from being shattered to oblivion. But again, I am glad it included one when it really did not need to. The main draw of this is the speaker, everything else is just icing in my opinion. So all told, I really love this speaker. Our parties are about to get much more lively! Read more