So cute
This is perfect with my bathroom and as a bath mat. It's super cute, looks just like the picture and fits perfectly in the space I needed it to go in! Read more
Departments

LEVINIS
In Stock
In Stock
| Brand | LEVINIS |
|---|---|
| Size | 1'11" x 2'2" (Rose) |
| Material | Microfiber |
| Weave Type | Tufted |
| Item Weight | 1.3 Pounds |
| brand | LEVINIS |
|---|---|
| size | 1'11" x 2'2" (Rose) |
| material | Microfiber |
| weave_type | Tufted |
| item_weight | 1.3 pounds |
| pile_height | Medium Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Thermoplastic Rubber (TPR) |
| color | A-red Rose |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| theme | ROSE |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Hand Wash Only, Machine Wash |
| pattern | Rose |
| shape | Rose |
| special_feature | Rose rug, bath mats, bathroom rugs, bathtub mat, floral rug |
| room_type | Bathroom |
| product_dimensions | 25.6"L x 23.6"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Shag rug |
| number_of_pieces | 1 |
| material_feature | Soft and Non-Slip |
| model_name | Red Rose Bath Rugs |
| number_of_packs | 1 |
| manufacturer | Levinis |
| best_sellers_rank | #1,004,115 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #3,101 in Bath Rugs |
| date_first_available | August 12, 2023 |












Product video 1
Customers say
Customers find the bath mat cute and appreciate its perfect size for small width floors.
This is perfect with my bathroom and as a bath mat. It's super cute, looks just like the picture and fits perfectly in the space I needed it to go in! Read more
Thickness and color. Perfect size for a small width floor. Good backing. Company has all different shapes. Read more
It is beautiful... so soft... I wish it came in a larger size also..... like a 4 ft... I would definitely buy it also 🩷 Read more
Easy to clean too! Read more
Super cute rug.. small enough for an accent rug in front of a mirror. Loving the color pop to my floor. Only thing is the material sheds out pretty easily. Still satisfied 😌 Read more
Thickness not to thick were I wanted it to fit. Just right. Read more

Very nice Read more
liked it all Read more