
LG
LG 43 Class 70A Series QNED AI 4K Smart TV 2025
$296.99
About this item
- AI Search & Recommendations
- Personalized Picture & Sound Wizard
- Immersive Sound With LG Soundbars
- α7 AI Processor Gen8 & Dynamic Tone Mapping
$296.99
In Stock
Delivery — Estimated 3–5 business days · Final delivery speed and cost are confirmed at checkout
Easy Returns · 30-day window
This order is a gift
In Stock
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Sold byElectronic Express
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Screen Size | 43 Inches |
|---|---|
| Brand | LG |
| Display Technology | QNED |
| Resolution | 4K Ultra HD |
| Refresh Rate | 60 Hz native |
| Included Components | User Manual |
| Connectivity Technology | RCA |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Product Dimensions | 42"D x 6"W x 26"H |
| Color | Black |
Technical specifications
| brand_name | LG |
|---|---|
| item_weight | 21 Pounds |
| product_dimensions | 42 x 6 x 26 inches |
| item_model_number | 43QNED70A |
| color_name | Black |
| standing_screen_display_size | 43 Inches |
| aspect_ratio | 16:9 |
| best_sellers_rank | #26,471 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #196 in Televisions |
| date_first_available | September 30, 2025 |
Ask about this product
Product videos
Product video 1
Customer reviews
5.0
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed