Satisfied
Good size for the room. Great color and sharpness and easy to connect. Very good pricing for high. end TV Read more
Departments

LG
Currently unavailable
| Screen Size | 50 Inches |
|---|---|
| Brand | LG |
| Display Technology | LED |
| Resolution | 4K |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Special Feature | Built-In Speaker, Flat, Game Mode, Local Dimming, Multiple Voice Assistance |
| Included Components | E-Manual: Yes, Power Cable: Yes (attached), Quick Start Guide: Yes, Remote Control Battery: Yes (AA x 2EA), Remote: Magic Remote MR24 See more |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Product Dimensions | 10.1"D x 44.2"W x 28.3"H |
| brand_name | LG |
|---|---|
| item_weight | 36.6 pounds |
| product_dimensions | 10.1 x 44.2 x 28.3 inches |
| item_model_number | 50QNED80TUC |
| batteries | 2 AA batteries required. (included) |
| color_name | Black |
| special_features | Built-In Speaker, Flat, Game Mode, Local Dimming, Multiple Voice Assistance |
| standing_screen_display_size | 50 Inches |
| aspect_ratio | 16:9 |
| wattage | 85 watts |
| best_sellers_rank | #59,481 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #228 in LED & LCD TVs |
| date_first_available | April 8, 2024 |












Product video 1
Customers say
Customers find the TV's picture quality stunning and appreciate its ease of setup and value for money.
Good size for the room. Great color and sharpness and easy to connect. Very good pricing for high. end TV Read more
Bought this to replace a 55 inch Samsung and truthfully I like this tv much better. Obviously the size is nice but it’s got a great picture , easy to use and set up as well. The interface is pretty user friendly but I will say that the pointer feature inform the remote on screen is a bit odd, would be nice if ya could turn the pointer off. It’s a bit heavier than you think so you’ll need help hanging or putting on a tv stand. Overall a great tv!! Read more
I love this TV, quality sound and fabulous clear picture. I've had for a year and now put a roku soundar on it and its even better!!! Love my purchase ❤️ Read more
It’s a good tv with decent built in apps and sound. Slow to load apps. Viewing angles are good. Overall good value Read more
I recently purchased the LG QNED 80T, and I couldn’t be happier! The picture quality is stunning — vibrant colors, deep contrast, and smooth motion, especially for movies and sports. The smart features work flawlessly, and the interface is fast and user-friendly. I also love the sleek, modern design — it looks great in our living room. Big thanks to ChatGPT for helping me compare models and understand the specs. I’m really glad I followed the advice — this was the perfect choice! Read more
The media could not be loaded. Do not recommend this TV or LG service. Right about the one year mark (right when the warranty expires) the TV struggles to start, constantly turns itself off, and screen glitches like in the attached video. I could not regret this purchase more than I do. LG customer service helped to adjust all AI settings off, defeating the purpose of this purchase. TV still malfunctions and they refuse to stand by their product. Read more
Absolutely love this TV! Picture is great and super user friendly. Yes you could by the model up for an even better picture but if you’re like me and just want something that’s better than the base model and don’t want to spend a lot this is great choice! Read more
Excellent tv. Great picture quality. Great sound. Good size 55 inch. Only problem is Amazon dropped the price 150 dollars less after my purchase. Read more