Great picture and great price at the time.
Takes a little getting used to all the remote features. Read more
Departments

LG
In Stock
In Stock
| Screen Size | 50 Inches |
|---|---|
| Brand | LG |
| Display Technology | LED |
| Resolution | 4K |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Special Feature | Sleep Timer |
| Included Components | Remote Control, Power Cable, E-Manual |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, USB, Wireless |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Supported Internet Services | Google TV, Hulu, Netflix, Prime Video, Vudu |
| brand_name | LG |
|---|---|
| item_weight | 33.3 pounds |
| product_dimensions | 3.4 x 44.5 x 26.1 inches |
| item_model_number | 50UN7000PUC |
| color_name | Black |
| special_features | Sleep Timer |
| speaker_type | Built-In |
| standing_screen_display_size | 50 Inches |
| aspect_ratio | 16:9 |
| voltage | 110 Volts |
| best_sellers_rank | #571,594 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #1,493 in LED & LCD TVs |
| date_first_available | January 15, 2020 |








Product video 1
Customers say
Customers find the TV's picture quality decent and appreciate its value for money.
Takes a little getting used to all the remote features. Read more
Fantastic tv great interface, inputs excellent picture quality Read more
I get my t.v No remote, no screws for the stand, no cord! So I wouldn't know about the pic or anything!!!! Read more

Wont play mp4 format of video. Other than that this is a great tv. Thin light and hreat picture Read more
207 free channels from LG, so far so good little difficult to get out of the box very happy with purchase, we combined it with an electric lift, housed in a box, when down its hidden behind a sofa, very happy Read more
Great picture great for gaming. Read more
Good picture Read more
Horrible useless without the annoying internet can’t even turn the tv on without issues!😡 got a Roku so no need for my tv to be also connected Read more