
LG
LG 83-Inch Class OLED evo AI 4K C5 Series Smart TV w Dolby Atmos Dolby Vision HDR10 AI
$3699.99
About this item
- BRIGHTNESS BOOSTER: Magnifies each individual pixel for luminous quality that shines with every detail.
- BRIGHT ROOM READY: Performs great no matter the room or the lighting.
- ALPHA 9 AI PROCESSOR GEN8: Get personalized smooth, vivid picture no matter what you watch. AI Super Upscaling² technology automatically enhances picture quality whether you're watching sports, movies, or a late-night favorite.
- PERFECT BLACK AND PERFECT COLOR: OLED technology creates an incredible watching experience and stellar picture quality with Perfect Black and Perfect Color technology on over 8.3 million self-lit smart pixels, even in bright rooms.
- DOLBY VISION, DOLBY ATMOS, FILMMAKER MODE: Enjoy movie magic. Loaded with Dolby Vision for extraordinary color, contrast and brightness, plus Dolby Atmos³ for sound you can feel all around you. Land in the center of the action with FILMMAKER MODE, allowing you to see films just as the director intended.
$3699.99
In Stock
Delivery — Estimated 3–5 business days · Final delivery speed and cost are confirmed at checkout
Easy Returns · 30-day window
This order is a gift
In Stock
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Sold byVideo & Audio Center - Same Day Shipping
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Screen Size | 83 |
|---|---|
| Brand | LG |
| Display Technology | OLED |
| Resolution | 4K |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Special Feature | Amd freesync, Built-In Speaker, Google Cast built-in, Multiple Voice Assistance, Nvidia G Sync |
| Included Components | Power Cable, Remote Control, Stand, User Manual |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Product Dimensions | 11.7"D x 72.5"W x 45"H |
Technical specifications
| brand_name | LG |
|---|---|
| item_weight | 72.8 Pounds |
| product_dimensions | 11.7 x 72.5 x 45 inches |
| item_model_number | OLED83C5PUA.AUS |
| batteries | 2 AAA batteries required. (included) |
| special_features | Amd freesync, Built-In Speaker, Google Cast built-in, Multiple Voice Assistance, Nvidia G Sync |
| standing_screen_display_size | 83 |
| aspect_ratio | 16:9 |
| voltage | 120 Volts |
| best_sellers_rank | #36,894 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #158 in LED & LCD TVs |
| date_first_available | March 31, 2025 |
Ask about this product
From the brand











Product videos
Product video 1
Customer reviews
5.02 ratings
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed