Love this rug
Although this rug is very thin it is a great accent next to my bed and the color is amazing Read more
Departments

Lifup
In Stock
In Stock
| Brand | Lifup |
|---|---|
| Size | 20" x 32" (Rectangular) |
| Material | Polyester |
| Weave Type | Machine Made |
| Pile Height | High Pile |
| brand | Lifup |
|---|---|
| size | 20" x 32" (Rectangular) |
| material | Polyester |
| weave_type | Machine Made |
| pile_height | High Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Polyester |
| color | Black |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| is_stain_resistant | No |
| pattern | Solid |
| shape | Rectangular |
| special_feature | Fluffy |
| room_type | Living Room |
| product_dimensions | 32"L x 20"W |
| rug_form_type | Area Rug |
| style | Modern |
| number_of_pieces | 1 |
| item_weight | 1.6 ounces |
| manufacturer | Lifup |
| item_model_number | GAT-MJER-03-15-50x80cm |
| best_sellers_rank | #264,661 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #2,244 in Area Rugs |
| date_first_available | September 16, 2021 |






Product video 1
Customers say
Customers find the rug's color amazing and appreciate its soft feel, though some note it's not as fluffy as expected.
Although this rug is very thin it is a great accent next to my bed and the color is amazing Read more
Very tiny and cheaply made. I returned it. Can get better quality, larger size at DG. Was very thin and not absobent. The faux fur was sparse and thin as well . Looked like it had had better days........ Read more
It’s so soft that my cats have taken to laying on it. It’s a daily battle between my feet’s and the cats.🤣😂I was going to put this in my bathroom but I needed a little support from slipping in my living room. This rug is big and the orange color is so pretty. The quality and non slippery material makes this rug a great choice. I clean it off with a small wig brush and light vacuum. Very easy to keep clean. Read more
The size was great the softness as I put my foot on top was great and the smell was like new. The weight of the rug wasn’t too heavy. I love the color but received it was too small. Read more
I absolutely love the size and color of this rug. It goes well with my decor. However I'm very eager to see how long it will last. This rug is very thin. Imagine a dish towel actually that might be to thick but a dish towel with a thin shag on top. If it didn't go so well with my decor I would send back. But over all the Quality doesn't seem to be very good. Read more
It’s soft fit nice but lighter than pic so didn’t match my other carpet in room . I wouldn’t got it if I’d. known wasn’t bright orange Read more
Nice color but very thin. Cheaply made. Read more

Loving the texture it brings to the room !!° Read more