Great purchase.
Looks great. Very affordable and good quality. Order the tan version and love the colors Read more

Departments

Livabliss
In Stock
In Stock
| Brand | Livabliss |
|---|---|
| Size | 6'4" x 9' (Rectangular) |
| Material | 1, Area Rug, Polyester |
| Weave Type | Flat Woven |
| Item Weight | 17.8 Pounds |
| brand | Livabliss |
|---|---|
| size | 6'4" x 9' (Rectangular) |
| material | 1, Area Rug, Polyester |
| weave_type | Flat Woven |
| item_weight | 17.8 pounds |
| pile_height | Low Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | No Backing |
| color | Brown |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| theme | Traditional, Vintage |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Spot Clean Only |
| pattern | Bordered, Medallion, Botanical |
| shape | Rectangular |
| special_feature | Easy to Clean, Kid Friendly, Pet Friendly, Stain Resistant |
| room_type | Bedroom, Dining Room, Guest Room, Home Office, Living Room |
| product_dimensions | 108.27"L x 76.38"W |
| rug_form_type | Area Rug |
| style | Traditional |
| number_of_pieces | 1 |
| item_thickness | 0.39 Inches |
| warranty_type | Limited |
| embellishment | Fringe |
| material_feature | Durable, Stain Resistant, Easy to Clean, Soft |
| model_name | GAMaria Elena |
| number_of_packs | 1 |
| recommended_uses_for_product | Living Room, Dining Room, Kitchen, Hallways, Bedroom, Home Office, Guest Room |
| upc | 889292956673 |
| item_model_number | GAMaria Elena |
| best_sellers_rank | #405,295 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #3,160 in Area Rugs |
| date_first_available | July 5, 2024 |












Product video 1
Customers say
Customers find the rug beautiful and of great quality, appreciating its very soft texture and accurate color chart.
Looks great. Very affordable and good quality. Order the tan version and love the colors Read more

It’s actually a 10! Beautiful, soft and the best area rug I’ve ever had. Haley knocks it out of the park every time. And such high quality for an affordable price. LOVE IT! Read more
love the tan, although it’s more of a white sand color. the perfect rug for me as i’m trying to redo my living room to pull more antique french primitive (i think it’s called that lol). i had a ruggable here before and this is way higher quality. these designs are so gorgeous! very happy to find this high of quality on amazon! very much so worth the money. i’ll update this review if i have any problems cleaning/etc. i will note that i bought mine used so some of the threading is off. Read more





Such a beautiful rug. I was looking for something that wasn’t too feminine but had some lighter colors and still seemed like it would withstand our pets and quite a bit of traffic. This rug looks exactly like it did online (on my cell phone anyway). Muted greens, beiges, and greys. Funny- in every picture I take it looks more grey than it does in person. The color chart shown with the rug is accurate. No odor and layed flat pretty quickly. Very soft. Very pleased! I have pended this rug for several months now and absolutely love it, still! It cleans up so easily. It has been thrown up on by many pets. The dogs wrestle, the cat scratches it (and everything else), dirty shoes walk across it, and it is still beautiful. Read more


Nice low pile, muted colors, a little more grayish blue than anticipated but it works great! Rolled and packed nicely. Read more
this is my first review on amazon because this rug is beyond amazing! wow! it is so soft and thick and absolutely beautiful immediately upon arrival. the quality exceeds the price! going to be ordering another! wow!!!! highly highly recommend! Read more

Beautiful, high quality and soft. Love it so much I ordered a second rug for another room. Read more
Gorgeous rug! Read more
