Very nice and comfortable!
Very nice and comfortable! Read more
Departments

LOCHAS
In Stock
In Stock
| Brand | LOCHAS |
|---|---|
| Size | 24" x 60" |
| Material | Polyester |
| Weave Type | Machine Made |
| Pile Height | Medium Pile |
| brand | LOCHAS |
|---|---|
| size | 24" x 60" |
| material | Polyester |
| weave_type | Machine Made |
| pile_height | Medium Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Rubber |
| color | Grey |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| is_stain_resistant | No |
| shape | Rectangular |
| product_dimensions | 60"L x 24"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| material_feature | Absorbent and Non-Slip |
| number_of_packs | 1 |
| item_weight | 3.67 pounds |
| manufacturer | LOCHAS |
| best_sellers_rank | #69,507 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #368 in Bath Rugs |
| date_first_available | August 16, 2025 |







Product video 1
Customers say
Customers find the bathroom rug to be of good quality, soft, and of perfect length, with good slip resistance as it doesn't slide around.
Very nice and comfortable! Read more
The rug is soft and does not slide. I'm happy with my purchase. Read more
This rug is the best I have had for my bathroom! It is the perfect size to cover the area from in front of the sink all the way to the tub. I have tried 2 other sets of rugs recently and both sets were too small and drove me crazy because they would not stay in place (although advertised as slip resistent). This rug stays in place! The rug comes in various sizes which is very helpful as a few inches in length can make a huge difference. I gave the rug 4 stars instead of 5 for two reasons: Although relatively comfortable to walk on with bare feet, it could be a little thicker; Wish is came in a wider variety of colors (i.e. deeper gray). Overall very satisfied with purchase and price! Read more
returned it bc I ordered wrong size but would’ve kept it if needed that size. Read more
I bought a bath mat for —— ambience. Mistake. This I bought for function: no more tripping or stumbling. This hugs the floor and is (quite surprisingly) very cushy. Just what we needed. It’s important-at a certain age -to take a hard look around at FALL RISKS. The stats on seniors and falling are astounding. Astoundingly bad. Truly. Our bathroom - with grab bars and zero entry shower - is yet more safe with this bath mat. Many thanks!! Read more
The media could not be loaded. Very nice rug soft not memory foam the creases came right out. I’ll update once I’ve washed it.. Also it seems like it will be easy to sweep. Read more
Bathroom rug runner is great. We were wanting to get a longer runner for when we shower. It's soft, doesn't trip over and perfect for my husband and I as we're both tall and broad shoulders, we can both dry off standing on the rug. It was little too long but that's because I didn't measure lol so we just folded near the wall some. Easy to use and wash. Really soft. We wanted to feel softness. Read more
I like the length of the rug. It fits in my bathroom very well. The quality of the rug is very good as well. Read more