★★★★★
Great Xmas Rug
Tatiana—January 4, 2026
Great rug super thick, vibrant color Read more
Departments

Homantic
In Stock
In Stock
| Brand | Homantic |
|---|---|
| Size | 20"x32" |
| Material | Microfiber |
| Weave Type | Tufted |
| Item Weight | 16 ounces |
| brand | Homantic |
|---|---|
| size | 20"x32" |
| material | Microfiber |
| weave_type | Tufted |
| item_weight | 1 pounds |
| pile_height | High Pile |
| construction_type | Handmade |
| back_material_type | TP Rubber |
| color | Christmas Tree |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| theme | Christmas |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Do not bleach, Machine Wash |
| pattern | Christmas |
| shape | Rectangular |
| special_feature | Absorbent, No crushed, Non Slip, Soft |
| room_type | Bathroom |
| product_dimensions | 32"L x 20"W |
| rug_form_type | Bath Mat |
| style | Classic |
| number_of_pieces | 1 |
| animal_theme | Christmas Tree |
| material_feature | Plush and Absorbent |
| number_of_packs | 1 |
| recommended_uses_for_product | Bathroom, Kitchen, Bedroom, Living Room, Entryway, Hallway |
| manufacturer | Homantic |
| best_sellers_rank | #682,429 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #2,279 in Bath Rugs |
| date_first_available | October 10, 2024 |












Product video 1
Customers say
Customers find the bath mat to be of nice quality and very cute.
Great rug super thick, vibrant color Read more
Very cute and thick! Read more
Festive. Looking at it makes me happy. Good quality. Read more
Thick, nice quality Read more
Great rug! Super soft and cozy and the colors and design went perfect in my guest bath Read more

Buena calidad Read more
Beautiful heavy duty rug Read more
I like this. Nice looking. Feel it is made well. Brightens up the doorway. Read more