Super cute
So cute I want to buy more Read more
Departments

Sunidearly
In Stock
In Stock
| Brand | Sunidearly |
|---|---|
| Material | Glass |
| Color | Transparent |
| Capacity | 420 Milliliters |
| Special Feature | Freezer Safe |
| brand | Sunidearly |
|---|---|
| color | Transparent |
| special_feature | Freezer Safe |
| style | Art Deco |
| included_components | 14oz & 12oz Vintage Glassware |
| shape | Cylindrical |
| product_care_instructions | Dishwasher Safe, Hand Wash Only |
| material_feature | Heat Resistant |
| reusability | Reusable |
| unit_count | 8.0 Count |
| product_dimensions | 3"W x 5.5"H |
| number_of_items | 8 |
| manufacturer | Sunidearly |
| size | 14 oz & 12 oz |
| item_weight | 7.21 pounds |
| item_model_number | XY-012-8pc 14oz & 12oz |
| best_sellers_rank | #371,273 in Kitchen & Dining ( See Top 100 in Kitchen & Dining ) #666 in Mixed Drinkware Sets |
| date_first_available | December 20, 2024 |






Product video 1
So cute I want to buy more Read more
Beautiful and very durable. Gives very much a luxury feel thanks to the thick glass - won’t chip/break easily. Highly recommend. Read more
I absolutely love this set of decorative drinking glasses. They are a nice thick glass should be sturdy and durable for being handled in everyday use for drinking and serving beverages. They look lovely, empty or full. I love the curved design. They make good glasses for serving water, milk, juice, iced coffee... really anything you can think of that's cold or room temperature. They have held up really well in the dishwasher. I use a rinse aid in my machine and they come out spotless and shiny. Now that I have these I got rid of all my other glasses. I did hang on to handful of plastic cups for Littles to use. Read more
These are really gorgeous glasses! They have some serious heft to them - the glass is thick and heavy, but in the best way. The design makes them not only interesting focally but also easier to grip. Really happy with these, my only wish is that I had twice as many! Read more
these are just as gorgeous as advertised. they are packaged VERY well in foam. all of my glasses arrived in perfect condition :) my coworkers love them + have been complimenting how nice they are! perfect for our iced lattes and water! Read more


These glasses feel very sturdy. The glass they are made of is very thick. I have another similar set, but these have the curve design on the bottom running up while the others have the curve near the top and running down. This is the thickest set of the two. I washed them in the dishwasher after receiving them and they came out sparkling clean and held up in the wash well. Read more
The media could not be loaded. These glasses reflect the surrounding light and colors, creating a stunning centerpiece effect as a water glass. The exterior is ribbed, while the interior remains smooth. Each glass is thick, heavy, and feels substantial in your hand. The base is smoothly rounded, allowing your pinky finger to support the glass comfortably. Because of the ribbed design, the exterior can feel a bit slippery, so the pinky support underneath becomes quite helpful. This design may be challenging for children, elderly individuals, or anyone with limited grip strength. We've used them daily for two weeks, and they’ve proven to be dishwasher safe. They hold the same volume as our other glasses, but their shape and texture make them appear larger. Thanks to their weight and design, they can also double as stylish vases. The smaller glass can be used as a water mote for a floating candle centerpiece for events, weddings, and any occasion. Read more







Nice and heavy glass set with a pleasing design on the outside. The bases seem a little small, but that may just be due to my thinking you need a super wide base for stable glasses. In all I think they are a very nice set that would go well in many different styles of decor. Read more