
Insun
Rugs for Bedroom Living Room Dorm Fluffy Soft Non Slip Indoor Floor Carpet Home Decor Light Brown 2
$6.37
About this item
- Polyester Area Rug: The surface is covered in warm and comfortable pile made of polyester fiber. With a sponge interlayer effectively insulates your body from the cold floor, so that your family can keep warm when play on the shag rug
- Non Slip Bedroom Carpet: The area rug features a reliable non-slip bottom, with anti slip dots and thick material. It stays put on floors, preventing slips and falls, making it safe for everyone at home
- Non Shedding Mat: Benefit from the tight weaving technique, the top pile less prone to shedding, and the edges not easy to fall apart. Keeping your space clean and free from annoying fluff
- Multipurpose Home Decoration: The minimalist design and modern style carpet can easily match a variety of home styles. Perfect for living room, bedroom, study or hallway, etc. Available in a variety of colors and sizes to suit your different needs and are ideal for home decor
- Care Tips: You can wipe the dirty part with cold water and mild detergent and dry in a ventilated place after hand washing. The vacuum cleaner also can remove dust and dirt from the surface easily
$6.37
In Stock
Delivery — Estimated 3–5 business days · Final delivery speed and cost are confirmed at checkout
Easy Returns · 30-day window
This order is a gift
In Stock
Secure
Checkout
Free
Returns
30-Day
Guarantee
Secure checkoutAll transactions are SSL-encrypted. Your payment info is never stored.
Free returnsReturn or replace within 30 days
Fast deliveryOrders ship within 1 business day and arrive in 4–8 days.
Buyer protectionIf your order arrives damaged or doesn't show up, we'll make it right.
24/7 supportOur team is here to help. Reach us anytime by email or chat.
Ships fromOur Warehouse
Sold by3STH.
Returns
Easy Returns30-day return window
PaymentsSecure transaction
Currently unavailable
Easy Returns · 30-day window
Product details
| Brand | Insun |
|---|---|
| Size | 16" x 24" |
| Material | Polyester |
| Weave Type | Machine Made |
| Pile Height | High Pile |
Technical specifications
| brand | Insun |
|---|---|
| size | 16" x 24" |
| material | Polyester |
| weave_type | Machine Made |
| pile_height | High Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Rubber |
| color | Light Brown 2 |
| pattern | Solid |
| shape | Rectangular |
| product_dimensions | 24"L x 16"W |
| model_name | DQQ-TJMJ-FANG-10-40x60cm |
| manufacturer | Insun |
| item_model_number | DQQ-TJMJ-FANG-10-40x60cm |
| best_sellers_rank | #5,474,857 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #50,335 in Area Rugs |
| date_first_available | September 11, 2025 |
Ask about this product
Customer reviews
5.0
Customer reviews
Customers say
Customer summary is not available yet.
No reviews yet for this product.
Recently Viewed