Beautiful colors and great quality
It is absolutely beautiful I ordered the 7x10 its huge just what I needed if you're thinking about it get it it's a must have Read more
Departments

Rugshop
In Stock
In Stock
| Brand | Rugshop |
|---|---|
| Size | 7'10" x 10' (Rectangular) |
| Material | Other |
| Weave Type | Machine-Made |
| Item Weight | 23 Pounds |
| brand | Rugshop |
|---|---|
| size | 7'10" x 10' (Rectangular) |
| material | Other |
| weave_type | Machine-Made |
| item_weight | 23 pounds |
| pile_height | Medium Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Jute |
| color | Multi Color |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| theme | Abstract,Sky |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Dry Clean Only |
| pattern | Abstract |
| shape | Rectangular |
| special_feature | Fade Resistant, Stain Resistant |
| room_type | Bedroom, Dining Room, Kitchen, Living Room, Playroom |
| product_dimensions | 120"L x 94"W |
| rug_form_type | Area Rug |
| style | Contemporary |
| number_of_pieces | 1 |
| item_thickness | 8 Millimeters |
| warranty_type | Standard Warranty |
| material_feature | Durable, Stain-Resistant, Fade-Resistant |
| model_name | Novel Abstract Area Rug |
| global_trade_identification_number | 00847918096554 |
| number_of_packs | 1 |
| upc | 847918096554 |
| item_model_number | Rugshop Sky Collection |
| best_sellers_rank | #205,567 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #2,042 in Area Rugs |
| date_first_available | September 20, 2019 |












Product video 1
Customers say
Customers find the rug's colors vibrant and appreciate its bright, cheerful appearance.
It is absolutely beautiful I ordered the 7x10 its huge just what I needed if you're thinking about it get it it's a must have Read more
The media could not be loaded. This rug is very stylish, goes with many sofa colors and sofa cushion colors, highlights the beauty of the home more summerish, easy to clean does not shed, Soft and plush to walk on , true size, It's really amazing for the price. Read more
I was really impressed by the size of my rug. The colors are very pretty. The rug is durable and soft. Easy to clean and get stains. It was the right size and price. Read more
Love the rug! Bright and cheery colors! Read more
I purchased this on a deep discount and was quite satisfied. The only problem I had was, when not secured with furniture or double sided tape, this rug tends to rise up at the edges. (being a bit older, I have to be careful - a fall could be disastrous!) This can be remedied, but I've had to redo several times. For anyone wanting a splash of color and vibrance, this is it!! Read more
Very nice quality...looks great ...looks like picture Read more
I love the colors of this rug, however, the colors are not as vibrant as in the picture. Not very soft to touch or thick, but still like it. The price is good too. It's easy to combine it with my furniture and change the pillows, blankets, decor etc to change it up and keep it interesting. I put heavy books on the edges to get it to lay flat. Read more
I find this a great value. Colors are as displayed Read more