Beautiful, sturdy, washable
LOVE these rugs! We have 7 large breed dogs. Thick enough to hold up, soft enough to throw in the washing machine. We replaced all of our rugs with this brand. Read more

Departments

Rugcomf
In Stock
In Stock
| Brand | Rugcomf |
|---|---|
| Size | 2'7" x 8' (Rectangular) |
| Material | 100% Polyester, Middle: cotton + felt, Back: TPR non slip bottom |
| Weave Type | Braided |
| Item Weight | 5.41 Pounds |
| brand | Rugcomf |
|---|---|
| size | 2'7" x 8' (Rectangular) |
| material | 100% Polyester, Middle: cotton + felt, Back: TPR non slip bottom |
| weave_type | Braided |
| item_weight | 5.41 pounds |
| pile_height | Low Pile |
| construction_type | Machine Made |
| back_material_type | Thermoplastic Rubber (TPR) |
| color | Grey |
| indooroutdoor_usage | Indoor |
| theme | Fun |
| is_stain_resistant | Yes |
| product_care_instructions | Hand Wash Only, Machine Wash, Spot Clean Only, Vacuum |
| pattern | Floral |
| shape | Rectangular |
| special_feature | Fade Resistant, Foldable, Lightweight, Non Slip, Washable |
| room_type | Bedroom, Hallway, Living Room, Nursery Room, Study Room |
| product_dimensions | 96"L x 31.2"W |
| rug_form_type | Runner |
| style | Vintage |
| number_of_pieces | 1 |
| item_thickness | 0.35 Inches |
| warranty_type | Limited |
| material_feature | Non-Shedding, Non-Slip |
| model_name | Runner 2'6" x 8' |
| number_of_packs | 1 |
| manufacturer | Rugcomf |
| item_model_number | RUG2608 |
| best_sellers_rank | #3,217 in Home & Kitchen ( See Top 100 in Home & Kitchen ) #12 in Runner Rugs |
| date_first_available | August 10, 2023 |












Product video 1
Customers say
Customers find the rug soft, beautiful, and appreciate its brilliant colors, with one noting it looks very expensive.
LOVE these rugs! We have 7 large breed dogs. Thick enough to hold up, soft enough to throw in the washing machine. We replaced all of our rugs with this brand. Read more

Of I could give more stars, I would! This rug is great quality, soft on your feet & doesn't slip! I put it in my hall mostly for my dog for slipping however, it really looks great! Read more
I absolutely love this rug! It’s incredibly soft — I find myself going out of my way just to walk across it because it feels so good under my feet. When it arrived, I was able to pop it right in the dryer for a few minutes to get out the wrinkles, and it laid perfectly flat in the space. The colors are absolutely gorgeous and even better in person. I loved it so much that I ended up getting matching runners for our bathrooms and hallways. Such great quality and comfort — highly recommend! Also very easy to clean with it being machine washable. Read more

The Rugcomf Rug Runner is so lovely to walk on barefooted. It is very soft. The only thing I would change is put a non slip pad underneath it's a bit thin. Also, the color is perfect for the room it's in. Read more
Very nice and softer than I had imagined. Looks great. Read more
The best purchase of the year. So soft on the feet, easy to clean and so thick it causes you to trip. Colors were a match and looked as pictured. There was no smell when I rolled it out. The 8x10 was the perfect size for the room. Was so ease to unpack and unroll. Read more
These rugs are the softest and so many pretty designs. I live in the Midwest and at this time of year the weather is mostly wet and cold which results in dragging mud and leaves into the house on your shoes daily. This rug has been washed so much already and comes out of the dryer looking brand new every time! I will definitely buy this brand again. Read more
This rug is a great price and very soft. I have dogs and learned the hard way that expensive rugs and even inexpensive non-washable rugs are not a good idea. I have a thin rug pad underneath and though it's not plush, it is comfortable underfoot. The color is great! I was afraid it would be too dark, it absolutely isn't. I think the pattern will hide any stains well. It's not flat, but it definitely thin. Suchi is the case with washable rugs. Read more


