Samsung 77" oled tv is amazing
Wonderful tv! The image is very clear, clean and bright. 100% satisfied with the purchase. Read more
Departments

Samsung
In Stock
In Stock
| Screen Size | 77 Inches |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Display Technology | OLED |
| Resolution | 4K |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Special Feature | Closed Captioning, Flat |
| Included Components | Power Cable, Remote Control, Stand, User Manual |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Product Dimensions | 13"D x 67.8"W x 41.7"H |
| brand_name | Samsung |
|---|---|
| item_weight | 63.5 Pounds |
| product_dimensions | 13 x 67.8 x 41.7 inches |
| item_model_number | QN77S84FAEXZA |
| color_name | Graphite Black |
| special_features | Closed Captioning, Flat |
| standing_screen_display_size | 77 Inches |
| aspect_ratio | 16:9 |
| best_sellers_rank | #6,791 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #6 in OLED TVs |
| date_first_available | August 18, 2025 |












Product video 1
Customers say
Customers praise the TV's picture quality, with one noting it performs well without needing adjustments, and they appreciate its rich color depth and value for money. Customers have mixed opinions about the AI features and brightness, with some finding it bright while others note it's not suitable for dark rooms.
Wonderful tv! The image is very clear, clean and bright. 100% satisfied with the purchase. Read more
Amazing picture quality for an entry level of oled. I am using on a low light or dark room (master bedroom) and it is more than enough for the level of bright can handle. Read more
This is a great smart TV. Great picture and easy to setup Read more
Value for money, Good ,Quality, Color beautiful. Read more
Buyer beware - This is the fault of Samsung and the buyer (me). I purchased this TV after reading the reviews iff Amazon. I knew that I wanted to get a QD-OLED panel from Samsung as opposed to a WOLED panel from Samsung. In my research and going to Best Buy to just see the display crispness, I viewed a 65 inch. When I received my 77 inch version of this model it did not seem to be as vibrant as what I saw in person using the demo mode of the TV. That’s when I found out that Samsung switched panel technology on the two larger sizes within the same model type, which is not advertised and hard to determine unless you really dig. The 55-inch and 65-inch models (North America): These sizes utilize QD-OLED (Quantum Dot-OLED) panels, which are known for their vibrant colors and higher brightness compared to traditional OLEDs. The 77-inch and 83-inch models (North America): These larger sizes use WOLED (White OLED) panels. Read more
Almost everything negative I have to say is specific to the user experience of the TV. This is a typical Samsung product: they try to insert their bloatware in the middle of everything you do. You are pushed to create a Samsung account just to use the TV during setup. You can bypass it, but if you were less tech savvy, this would probably be confusing rather than simply annoying and off-putting. You literally can’t even select the input of the TV without going through their awful OS. It’s a TV, not a smart phone, y’all. Why is it that you can’t put an input button on the remote like literally every other TV? One time the AppleTV disconnected, and we literally could not find it again in the inputs list without unplugging it and plugging it back into the TV. They offer a Samsung app for AppleTV that is also presented to you in their awful UI, but it is not the actual AppleTV *input*, so once again, it’s incredibly confusing and annoying for NO reason. The remote is minimalist garbage. Even the picture of the TV is not as good as their competitors. In every picture mode, the colors look blown out in a different way. I’ve owned other OLED TVs, and they had a much more accurate color profile than this one. I’ve had to manually adjust the color to make skin tones look natural. But please show me an oversaturated tropical bird in 4K, that’s useful. This panel also struggles with image quality when there is high visual frequency like the canopy of the jungle. You can see pixelation during otherwise smooth panning shots over such areas. Otherwise, the depth of color is your typical deep, rich OLED, and it does make video games look really great. Is it worth the price? Sure. I guess. But I would have paid more for a better more conventional TV experience. I don’t need middleware on my TV. Read more
The AI feature is a little weird. It makes the things move funny. The picture's great. The sound is just ok. I have a 7.2 surround sound so I'm not that worried about the sound. For the price it's a great large TV. Read more
Great picture without messing with settings? Thought not having direct access channel selection would be bad, but with Bixby voice control you can tell it to go to any channel or streaming app easily. Sound is fine but I us,e a surround system for major movies. Delivery experience was excellent? Overall a great tv Read more