★☆☆☆☆
Junk!
gabriela—June 13, 2025
It worked one year! Read more
Departments

Samsung
Currently unavailable
| Screen Size | 55 Inches |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Display Technology | QLED |
| Resolution | 4K |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Special Feature | Flat |
| Included Components | Power Cable, Remote with Batteries |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wireless |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Product Dimensions | 2.4"D x 11.18"W x 2.4"H |
| brand_name | Samsung |
|---|---|
| item_weight | 77.8 pounds |
| product_dimensions | 49.31 x 2.36 x 28.38 inches |
| item_model_number | LH55BHTELGFXGO |
| color_name | Black |
| special_features | Flat |
| speaker_type | Built-In |
| standing_screen_display_size | 55 Inches |
| aspect_ratio | 16:9 |
| voltage | 120 Volts |
| wattage | 110 watts |
| best_sellers_rank | #506,714 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #1,336 in LED & LCD TVs |
| date_first_available | June 23, 2020 |












Product video 1
It worked one year! Read more