★★★★★
Good
Way to smal never buy—May 9, 2025
Amazing Read more
Departments

Samsung
Currently unavailable
| Operating System | Wear OS Powered by Samsung |
|---|---|
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Special Feature | Fall Detection |
| Battery Capacity | 247 Milliamp Hours |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Communication Standard | Bluetooth |
| Battery Cell Composition | Lithium Ion |
| GPS | True |
| Shape | Heart,Irregular |
| Screen Size | 44 Millimeters |
| package_dimensions | 11.3 x 2.4 x 1.18 inches |
|---|---|
| item_weight | 8.1 ounces |
| item_model_number | SM-R870NZKCXAA |
| batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| best_sellers_rank | #238,638 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #403 in Men's Smartwatches #4,529 in Smartwatches |
| os | Wear OS Powered by Samsung |
| wireless_communication_technologies | Bluetooth |
| connectivity_technologies | Bluetooth, Wi-Fi |
| gps | True |
| special_features | Fall Detection |
| other_display_features | Wireless |
| human_interface_input | Touchscreen |
| scanner_resolution | 396 x 396 |
| color | Black |
| whats_in_the_box | 2nd Watch Strap, Galaxy Watch Charger, Watch Body, Watch Strap |
| department | mens |
| manufacturer | Samsung |
| date_first_available | June 12, 2023 |
| standing_screen_display_size | 44 Millimeters |
| memory_storage_capacity | 16 GB |
| ram_memory_installed_size | 1.5 GB |












Product video 1
Amazing Read more
The one I received, wouldn't charge with the charger. Didn't have any instructions at all. Had to go YouTube to learn how to use it. Read more
at first the battery only lasted 1 day but it is now lasting up to 3 days Read more
Doesn't work! Read more
Did not connect Read more
I have other smartwatches that last weeks before needing a recharge. This watch will not last a total 24 hours before it dies. Read more