An amazing Smart Watch
One of my best purchases this year. Just buy it! This watch is amazing! It will even alarm if you're experiencing any unusual health spikes, monitors your sleep quality, what's not to love! Read more
Departments

Amazon Renewed
In Stock
In Stock
| Operating System | Wear OS |
|---|---|
| Memory Storage Capacity | 32 GB |
| Special Feature | 50m water resistant (IP68), Blood pressure monitor, Bluetooth Enabled, ECG certified, MIL-STD-810H compliant, Sleep Tracking See more |
| Battery Capacity | 425 Milliamp Hours |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Wireless Communication Standard | Bluetooth |
| Battery Cell Composition | Lithium Ion |
| GPS | No GPS |
| Shape | Round |
| Screen Size | 1.5 Inches |
| product_dimensions | 6 x 4 x 4 inches |
|---|---|
| item_weight | 33.8 Grams |
| item_model_number | L310 |
| batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| best_sellers_rank | #25,385 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #112 in Renewed Smartwatches #625 in Smartwatches |
| date_first_available | May 6, 2025 |
| manufacturer | SAMSUNG |
| standing_screen_display_size | 1.5 Inches |
| memory_storage_capacity | 32 GB |
| ram_memory_installed_size | 2 GB |
Product video 1
One of my best purchases this year. Just buy it! This watch is amazing! It will even alarm if you're experiencing any unusual health spikes, monitors your sleep quality, what's not to love! Read more
Excelente producto y elección muy buena se los recomiendo 100 por ciento Read more
Great watch, especially for the money. Had one for myself (bought in 2023) and got this one for my wife. Her samsung active was 8 or 9 years old. Read more
It is a great watch. I am very happy with my purchase. Read more

Love it Read more
Love it great deal even to wait but worth alot to learn Read more
My purchase was refurbished. That may be why the battery life is under 2 days. I will check the settings to safe some battery life. It has way more features than I will ever use. I bought it for GPS. fall and arrhythmia detection. (Old guy here.) I have successfully checked my heart rhythm once out of 7 attempts. It does keep time and tracks my steps. I used it the pool and hot tub with no issues. It's pretty & comfortable to wear. Read more
The media could not be loaded. A pesar de tardar unos días de más. Esta en muy buenas condiciones. Muy conforme con la compra. Read more