★★★★★
Seamless
MICHELLE—December 27, 2025
I love how it easily synced to my Samsung phone so I can always access my emails, texts, phone calls as well as fitness and other health apps. All this and more for $149! Read more
Departments

Samsung
In Stock
In Stock
| Operating System | Wear OS |
|---|---|
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Special Feature | 50m water resistant (IP68), Blood pressure monitor, Bluetooth Enabled, ECG certified, MIL-STD-810H compliant, Sleep Tracking See more |
| Battery Capacity | 247 Milliamp Hours |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Wireless Communication Standard | Bluetooth |
| Battery Cell Composition | Lithium Ion |
| GPS | Built-in GPS |
| Shape | Round |
| Screen Size | 40 Millimeters |
| product_dimensions | 6 x 4 x 4 inches |
|---|---|
| item_weight | 0.5 Pounds |
| item_model_number | R861N |
| batteries | 1 Lithium Ion batteries required. |
| best_sellers_rank | #22,378 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #560 in Smartwatches |
| date_first_available | January 1, 2021 |
| manufacturer | SAMSUNG |
| standing_screen_display_size | 40 Millimeters |
| memory_storage_capacity | 16 GB |
| ram_memory_installed_size | 1.5 GB |
Product video 1
I love how it easily synced to my Samsung phone so I can always access my emails, texts, phone calls as well as fitness and other health apps. All this and more for $149! Read more
Met expectations. Works well. Battery lasts almost 2 days and charges up within an hour or 2. No issues noted thus far. No complaints. Read more


This item is not fully functional as advertised. It says international item. But claims all apps function but they do not unless you are in South America. Even though sold in United States. Contacted seller advised it was our problem not theirs. Read more
It's great Read more